Carrie (Stephen King)

25. února 2015 v 20:24 | Mira
Oficiální anotace:
Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...


Recenze:
Carrie coby první vydaný román vyšvihl Stephena Kinga na přední příčky tvůrců hororových příběhů. A jak jsem se zmiňovala ve Řbitovu zvířátek, jeho titul král hororu je více než oprávněný.

V této knize se podíváme na území střední školy mezi teenagery. Sociální rozdíly, šikana a mnoho dalšího nejsou na chamberlainské střední ničím výjimečným. Své by o tom mohla říct Carrie Whiteová.

Jako dcera náboženské fanatičky má poněkud pokroucený pohled na svět. Je neatraktivní samotářka na samém okraji středoškolské komunity.

V den své první menstruace, tedy v den, kdy se z děvčátka stane žena, se setkává s ohavnou stránkou spolužaček, které se jí v dívčích sprchách tvrdě vysmějí a zmatenou, vystrašenou a nahou Carrie začnou nemilosrdně fotit a natáčet.

Jenže ona je výjimečná. Už od narození má ojedinělou schopnost silou vůle pohybovat s okolními předměty. Telekinezi. Toto její tajemství se stane zkázou nejen maturitního plesu, nýbrž i celého města.

Autor zde opět využil svého umění mistrného popisování charakterů. Navíc do této knihy vložil jednu netradiční věc - útržky svědectví s přeživšími hrůz rozpoutaných Carrie Whiteovou. Teď už vím jistě, že tato svědectví jsou zcela fiktivní a není v nich ani zrnko pravdy, ale tenkrát mě to sakra zmátlo.

Carrie házel život klacky pod nohy tak dlouho, že jednou jí trpělivost zákonitě dojít musela. Co na tom, že při následném výbuchu hněvu srovnala se zemí Chamberlaine a vzala životy mnoha nevinným lidem. Těžko říct, zda je za to hodna odsouzení.

Tuto knihu mám ráda. Byla to první "kingovka", kterou jsem četla. Ale mnohem radši mám Řbitov zvířátek.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama