Cinder (Marissa Meyer)

10. února 2015 v 20:45 | Mira
Oficiální anotace:
Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je "pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…


Recenze:
Cinder je naprosto normální šestnáctiletá dívka… Jo počkat! Ona je vlastně kyborg! Tak tedy znovu.

Kdo by neznal pohádku o Popelce (anglicky Cinderella), dívce, která musí zlé maceše a dvěma nevlastním sestrám dělat služku a shodou náhod se dostane na velkolepý bál, kde si zatančí s krásným princem… však to známe, ne?

Cinder se popelkovské předlohy drží pouze zhruba. Spousta věcí se liší a pohádkové nejsou ani ve snu. Jako příklad nám poslouží samotné prostředí knihy - svět po čtvrté světové válce, sužovaný nevyléčitelnou nemocí, rozmary měsíční královny a plný kyborgů, androidů, vznášedel a dalších technických vymožeností.

V tomto světě, konkrétně v Novém Pekingu, žije Linh Cinder. Dny tráví coby nejlepší mechanička opravováním porouchaných věcí a posloucháním své macechy. Má pouze dvě kamarádky - první je androidka Iko, druhá její nevlastní sestra Linh Pivoňka.

Život jí plyne, neprožívá žádné zvláštnosti, dokud se u ní ve stánku neobjeví princ Kai s prosbou o opravení jeho androida. Tímto se Cinder dostává do víru událostí, které jí mnohdy nejsou vůbec po chuti.

Cinder je skvělá. Já osobně nemám ráda v knihách ani filmech hlavní hrdinky, které jen fňukají a čekají, až jim někdo pomůže. Cinder je chytrá, vtipná, rozhodná a odvážná. Řeší věci po svém a spoléhá se sama na sebe, nebojí se říct svůj názor a postavit se maceše, ačkoli z hádek s ní nikdy nevzejde nic dobrého. Jakmile její sestra onemocní, snaží se jí za každou cenu pomoct. Pro blaho druhých riskuje i svou bezpečnost.

I když se snaží chovat jako normální člověk, pořád je to kyborg. Svou kovovou ruku maskuje neustálým nošením rukavic. I když se za svou kyborgskou část stydí a nenávidí ji, v budoucnu se prokáže jako užitečná. Cinder má totiž tajemství, které před nedávnem neznala ani ona sama.

Tajemství pro ni nebezpečné. Tajemství, které může změnit životy mnoha lidem i Měsíčňanům.

Prince Kaie si nejde nezamilovat. Je to osoba, kterou zbožňují všechny dívky ve Společenství, přesto na mě působil jako obyčejný, milý člověk. I když je velmi mladý, chytrost mu rozhodně nechybí a na jeho bedrech leží osud celého Společenství, ne-li celého světa.

Velice výraznou postavou je Levana, obdoba zlé královny. Vládne na Měsíci, je to manipulátorka a ukázková mrcha. Nad její krutostí jsem kroutila hlavou.

Cinder jsem přečetla bleskovou rychlostí. Je to jedna z knížek, která mě neskutečně bavila a kterou s klidný srdcem doporučím. Neváhejte, Cinder za přečtení vážně stojí.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama