Flotila světů (Larry Niven, Edward M. Lerner)

9. února 2015 v 15:00 | Mira
Popravdě ani nevím, kde a kdy jsem k Flotile světů přišla. Snad v nějakém výprodeji levných knih, myslím. Každopádně v mojí knihovničce na ni sedá prach už pěknou řádku let. Řekla bych, že tato kniha nepatří do kategorie příliš známých (možná se mýlím a známá je, ale v mém okolí o ní nikdo jakživ neslyšel a z toho usuzuju), což mě přivedlo k jejímu zrecenzování.


Oficiální anotace:
Kirsten Quinn-Kovacsová zaujímá mezi svým lidem vedoucí úlohu - zachránila své předky z vesmírné lodi a poskytla jim nový svět. Další katastrofa, výbuch supernovy a následující zničující radiace, však přinutí Obyvatele k útěku. Berou si s sebou i své planety - Flotilu světů. Někdo však musí prozkoumat cestu a mise se opět ujímá Kirsten se svou posádkou. Jejich úkolem je objevit veškerá nebezpečí číhající na plánované cestě Obyvatel, přitom však narazí na dávno zapomenutou historii a jejich objev otřese samotnými základy světů.

Recenze
Flotila světů je podařený sci-fi román, který jistě potěší mnohé fanoušky tohoto žánru. Autoři si dali záležet a knihu řádně vymazlili.

Po té, co je čtenář na samém počátku knihy stručně seznámen s historickými událostmi porývajícími časový úsek od konce jednadvacátého až po polovinu sedmadvacátého století, ocitne se v hlubokém vesmíru na palubě lidské kosmické lodi jménem Daleký sen, jejíž posádka spolu s tisíci zmraženými lidskými zárodky hledá další místo vhodné pro život lidské rasy.
Na palubě vládne idylka, ale nic krásného netrvá věčně. Uvolněnou atmosféru překazí vpád mnohem vyspělejších nepřátel…

Děj se přemisťuje do jiné doby, na jinou loď, k úplně jiné posádce.

Vesmírná loď Průzkumník se vydala na výpravu pod bedlivým dohledem Občana Nessa*. Občané jsou mimozemská rasa menšího vzrůstu se dvěma hlavami připomínajícími maňásky, se třema nohama s kopýtky a hrbem chránícím jejich mozek. Tenhle popis zní groteskně, a co jsem tak seznala z obrázku roztroušených po internetu, oni groteskně vážně vypadají.
Ale zpět.
Občané se vyvinuli ze stádního společenstva. Jsou to bytosti velice plaché a zbabělé (vyděsí je i roh místnosti, protože jim připadá ostrý a tudíž nebezpečný), mají rádi společnost ostatních Občanů a nikoho jiného. Jiných ras se bojí. Ovšem jejich technologie je velice vyspělá. Nikdy neopouštějí Rodnou, svou domovskou planetu.

Nessus je výjimečný. Není statečný nebo tak. Nejspíš je ve své podstatě blázen. Žádný normální Občan by se totiž nevydal do vesmíru navíc s posádkou Kolonistů.

Kolonisté jsou lidé obývající jeden ze světů Flotily.

Flotila světů je shluk několika planet, které u sebe drží nejspíš nějaké občanské udělátko. V jejím centru je Rodná.
Po té, co došlo k výbuchu galaktického jádra, únikový reflex Občanů nemohl dosáhnout větších rozměrů. Jednoduše sebrali svých šest planet a vzali nohy na ramena. Co na tom, že vlna radiace z řetězové reakce supernov zničí život v jejich části galaxie až za dvacet tisíc let. Lepší je neotálet a zdrhnout zavčas. Co kdyby to náhodou radiaci trvalo o nějaké to tisíciletí míň?

Autoři knihu sepsali vážně profesionálně. Především mě zaujala její propracovanost. Během knihy se střídá jak prostředí (Průzkumník, Rodná, Sluneční soustava, …), tak i úhel pohledu (Nessus, Kirsten, Niké, …). Působivé jsou i technologie.
Celý příběh nesestává jen z bádání ve vesmíru. Řeší se tu i naléhavé politické problémy, hledání pravdy a nechybí lži, intriky ani lovestory.

Další skvělou věcí, kterou kniha může nabídnout, jsou postavy. Charaktery byly vypilované, každý z nich měl něco do sebe, stejně jako vztahy mezi nimi. Každou z postav jsem měla ráda, žádná mi nevadila.

Flotilu světů bych zhodnotila jako báječnou knížku, při níž čtenář bude tajit dech, cítit mrazení, bavit se a především si ji bude užívat.

* Menší poznámka na závěr: Nessos je ve starořecké mytologii jedním z kentaurů. Občané všeobecně mají rádi mytologii. Dalším příkladem je třeba Niké (bohyně vítězství, ne módní značka Smějící se) nebo Sisyfos.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama