Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (J. R. R. Tolkien)

8. února 2015 v 14:20 | Mira
Recenze:
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky a na něj navazující Pán prstenů od anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena se těší celosvětové popularitě a dá se říct, že obojí se dodnes drží mezi nejlepšími knihami žánru fantasy.
Bohužel Hobit je často opomíjen. I filmového zpracování se dočkal o mnohem později než výše zmiňovaná trilogie.


Hobit byl původně určen jako čtivo pro děti. Je psán jako pohádka. Tolkien používá velké množství zdrobnělin, styl psaní je tomu také přizpůsoben a i zápletka je značně jednodušší než v Pánu prstenů. Mnoha lidem je toto trnem v oku. Ale proč? Vždyť díky tomu má kniha svoje osobité kouzlo, svůj půvab. Čtení pohádkového Hobita mě bavilo mnohem víc než čtení všemi opěvovaného Pána prstenů.

Předpokládám, že se v dnešní době najde jen minimum lidí, kteří by nevěděli nic o tomto příběhu, přesto alespoň zhruba popíšu děj.

Hobit Bilbo Pytlík ze Dna Pytle v Hobitíně si žije pohodlným životem ve své útulné noře. Jednoho dne mu návštěva čaroděje Gandalfa převrátí život naruby. Než se totiž naděje, kromě Gandalfa se u něj zjeví i třináct trpaslíků v čele s Thorinem Pavézou a coby lupiče ho vezmou na výpravu k Osamělé hoře, pod níž dříme na trpasličím pokladu hrozivý drak Šmak.

Náplní knihy je vlastně dobrodružné putování plus pár drobnějších zápletek, tvořících jakési obohacení hlavního námětu.

Ač je to knižní recenze, ráda bych se zmínila i o filmu.

I když Hobit je knížka útlá, na plátna se dostává rozdělen na tři části. Filmovému zpracování totiž tvůrci dodali šťávu několika scénami, které kniha neměla, ve snaze se co do akčnosti vyrovnat filmovému Pánu prstenů.
O tom, zda se snaha vyplatila, se dá polemizovat. Některé scény se mi líbily víc, jiné míň.
Tvůrci také drobně pozměnili Bilbovu povahu. Zatímco v knize prahne hlavně po návratu domů, ve filmu je mnohem nebojácnější.

Co říct na závěr? Zkrátka knížka je to milá, s pěknými ilustracemi a na odreagování po náročném dni jako stvořená. Komu chybí akce, může si pustit její filmové ztvárnění, kde o ni není nouze.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama