Padesát odstínů šedi (E. L. James)

18. února 2015 v 19:44 | Mira
Oficiální anotace:
Anastasia Steeleová má vcelku normální život. Je studenkou vysoké školy, kterou co nevidět hodlá dokončit a už se pomalu poohlíží po nějaké práci. Do jejího stereotypu se jí ale v okamžiku, kdy uvidí Christiana Greye, zámožného miliardáře, změní. A to od základů. Christian totiž nejenže je charismatický a dokáže okouzlit každou ženu, na kterou zaměří svůj šarm, ale také skrývá tajemství. A tajemství jsou přeci přitažlivá, ne? Bohužel pro Anu, toto tajemství není ani v nejmenším dobré. A zájem Christiana Greye o její osobu také není dobrý. Nepočítaje Anin zájem, co Christian asi dělá ve volném čase.


Recenze:
Davy zachvátila mánie. Jejím důvodem byl zbrusu nový erotický román s názvem Fifty Shades of Grey, po našem Padesát odstínů šedi. Já tomu nevěnovala pozornost, proč taky? Takové čtivo vážně není můj šálek kafe. Ovšem člověk je tvor od přírody zvídavý a já si položila otázku, co to kruci všechny na té knize tak fascinuje? Když jsem ji pak našla na netu volně a zdarma přístupnou, dala jsem se do čtení.

Co vám budu povídat, vyklubalo se z toho přesně to, co jsem čekala. Brzy jsem pochopila, proč je trilogie Padesát odstínů natvrdo označováno jako "porno pro ženský".

Anastasia Steelová je ta nejubožejší hlavní hrdinka, jakou jsem kdy v knize viděla. Vždyť ta holka by udělala naprosto cokoli, kdyby jí to Christian nařídil (sama to několikrát zmínila). Navíc její osoba je naprosto nerealistická. V jednadvaceti neví, že ženy se obyčejně holí? Ale no tak…

Christian Grey - bohatý, šarmantní, svůdný, nádherný… dokonalý ve všech směrech. Nepřipomíná vám náhodou někoho? Á modří už vědí! Mám na mysli Edwarda Cullena z dívkami oblíbené Twilight ságy.

A nepřipomíná vám Ana svou nevinností a vůbec vším okolo Bellu?

Abych nezapomněla, Christian i jeho sourozenci jsou adoptovaní. Máme na scéně Cullenovi číslo dva, přátelé!

To bude tím, že celá série původně vznikla jako fanfikce na Twilight, což se na kvalitě knihy výrazně podepsalo.

Správní knihomolové půjdou do mdlob i ze slovní zásoby, která se nachází na úrovni nula. Celý děj se nachází v začarovaném kruhu, a když už dojde k nějakému zvratu a vybočení z řady, je to mnohdy přehnané, nelogické a nedůvěryhodné.

Ale abych nebyla jen kritická.

Christian Grey je na tu bídu vcelku pozitivum. Je to typ člověka, který si vás podmaní svým šarmem, právě jako Edward, a v románu se objevují pěkné hudební skladby, které si můžete pustit třeba na youtube.

Je to sice stále velkým hitem, ale nic od této knihy nečekejte. Kdo nic nečeká, nemůže být zklamán. Ale upřímně, nebuďte takoví blázni, abyste za Padesát odstínů šedi utráceli. Raději si kupte knihu, co za vaše peníze i váš čas strávený čtením bude stát.

Hodnocení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marky Marky | Web | 15. dubna 2015 v 16:12 | Reagovat

Těsně předtím, než vyšla 'padesátka' do kin mi psala kamarádka, ať si tu knihu přečtu, že pak na to spolu sfrnknem. Tak jsem ji teda přečetla... jak říkáš, Anna je velice nesympatická a hloupá a nemohla jsem ji vystát. Co se týče spojitosti se Stmíváním - viděla jsem akorát 1. film (ještě z doby, kdy jsem chodila na základku) a děkuji, víc nepotřebuji. Takže tyto dvě díla nemůžu srovnat :-)
Padesátka je průměrná kniha, ale co jí nelze odepřít, je její čtivost! Je to samá přímá řeč, takže se lehce čte... P.S: samozřejmě, že do kina jsem v konečné fázi nešla :-D

2 jinosveti jinosveti | 20. dubna 2015 v 23:07 | Reagovat

[1]: Taky jsme chtěly jít s kamarádkou do kina. Teda spíš já chtěla jít a kamarádku jsem k tomu dlouze ukecávala :-D
Jsem ráda, že na Anu máš stejný názor. Začínala jsem si myslet, že jsem k ní přehnaně kritická :-D Ono celkově ty postavy stojí za starou bačkoru. Navíc mě totálně vytáčela i Anina vnitřní bohyně.
No, když já byla na základce, tak jsem Stmívání totálně žrala (i když dnes bych po něm už nesáhla ani omylem), takže tam ty spojitosti jasně vidím. Navíc o té fanfikci je to celkem známé. Autorka Padesát odstínů v této formě původně dávala na svůj blog a nějakým zázrakem se jí podařilo je vydat.
Jo, je to průměrná kniha a proto nechápu, proč se kolem ní strhl takový celosvětový humbuk. Mnohdy vycházejí kvalitní knihy, které se takové propagace nedočkají, i když by si ji zasloužily mnohem víc. Čtivá taky je, ale já jako čtenář očekávám mnohem víc. Čtivý teoreticky může být i inzerát v novinách.
P.S: Taky jsem tam nakonec nebyla :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama