Cress (Marissa Meyer)

20. března 2015 v 21:02 | Mira
Recenze na zatím poslední vydaný díl Měsíčních kronik, mé oblíbené série. V neděli nejspíš recenzi nevydám, protože ji nemám napsanou a zítra pravděpodobně nebudu stíhat. Jedu totiž na brněnský CineTube. Pokud to bude stát za to, napíšu o něm článek Usmívající se A protože recenzi nemám napsanou, máte tady anketu, díky které mi můžete sdělit, jakou knihu chcete ve středeční recenzi.


Oficiální anotace:
Cress od dětství vyrůstala sama uvězněná v umělém satelitu. Jedinou společnost jí zde dělají počítačové obrazovky. Díky času strávenému s počítači se Cress vypracuje ve špičkovou hackerku. Naneštěstí je však přinucena pracovat pro královnu Levanu a právě dostala rozkazy vystopovat Cinder a jejího pohledného průvodce. Cinder a kapitán Thorne jsou na útěku. Společně se Scarlet a Vlkem plánují svrhnout královnu Levanu a zabránit její armádě v invazi na Zemi. Právě Cress může Cinder a jejím společníkům pomoct. Odvážný pokus zachránit ji se však nezdaří a celá skupina se rozdělí. Cress má konečně svou svobodu, ale musí za ni zaplatit vyšší cenu, než si dovedla představit. A královna Levana nehodlá připustit, aby se někdo postavil do cesty její svatbě s císařem Kaiem. I když se Cress, Scarlet ani Cinder necítí být povolány k záchraně světa, zdá se, že jsou jedinou nadějí, kterou svět má.

Recenze:
Cinder a Scarlet jsou nám dobře známé hrdinky ze dvou předchozích dílů série Měsíční kroniky. K nim se v knize Cress přidá stejnojmenná hackerka.

Musím říct, že v posledních měsících jsem si ohromně oblíbila dystopie. Začalo to sérií Hunger games, později Divergencí (jejíž druhý díl, Rezistenci, mám nyní rozečtený). Obě tyto knižní série jsou i přes pár nedostatků skvělé, o čemž svědčí i fakt, že obě se dočkaly zfilmování. Jak Hunger games, tak i Divergenci mám hrozně ráda, ale Měsíční kroniky mám radši.

Nejspíš to je způsobené samotnou atmosférou knih. Sice se jedná o dystopii, ale atmosféra je lehká a často zábavná, což by se k HG ani k Divergenci příliš nehodilo, ale tady to jen prospívá.

Někomu může v této knize připadat příběh složitý. Je psán z pohledu postav hlavních i vedlejších, a tudíž ví čtenář o všem, ale je mu do hlavy hrnuto velké množství informací. Ani sama Cress tak nemá příliš příležitostí zazářit. Cinder byla věnována jedna celá kniha, Scarlet zhruba polovina knihy, ale tato jemnocitná hackerka se musela spokojit pouze s málem.

Rozbíhá se tu také několik dějových linií. Situace na Zvonečníku, přípravy na svatbu Kaie a dokonce se čtenář podívá i na Měsíc.

A konečně se tu řádně rozbíhá i lovestory. Všechny tři páry mám moc ráda, každý pro něco jiného. V mnoha knihách se mi stává, že při romantických pasážích jen převracím oči a modlím se, aby to skončilo, což tady nenastalo.

Oproti Cress jsou předchozí dva díly pohodička. Tady je tolik akce, především na konci, že z toho jde člověku hlava kolem. Dokonce jsem i slzičku uronila. Nikdy autorce neodpustím, že nechala jednu prima postavu zemřít.

Ale vlastně odpustím, protože její místo vyplnila sympatickým měsíčním strážcem - potlesk pro Jacina Claye! Smějící se

Co se postav týká, tak ty opět zazářily. Každá z nich má svůj typický charakter a podle mě si je nejde neoblíbit (až na Levanu a pár jejích měsíčních poskoků). Thorne opět exceloval svými hláškami a blýskla se i Iko s Jacinem. Vlk v tomto dílu po jisté události ztratil elán, čemuž se nedivím. Scarlet… no, ta si prožila a zřejmě i prožije velmi krušné chvilky. A Cinder je zkrátka Cinder Smějící se

Marissa Meyer mě opět nezklamala a nyní mi nezbývá nic jiného, než napjatě čekat na Winter.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama