Dračí oči (Stephen King)

6. března 2015 v 20:29 | Mira
Oficiální anotace:
Bylo nebylo byl jednou jeden zlý čaroděj… a dračí srdce a princové… ďábelský mág a temná věž… starobylý hrad a strašné tajemství. Stephen King vás tímto dílem, plným magického zla, odvahy a šlechetnosti, uchvátí do ledového sevření a odvede do nejděsivějšího a nejnesnesitel­nějšího království špatnosti… a ponechá na vás, co je pravda a co fantazie… neříkejte, že nejste zvědaví!

Tajemné chodby, dračí oči, ďábelské síly, nejtemnější hlubiny strachu - to se na vás Stephen King znovu chystá!


Recenze:
Stephen King proslul svými hororovými knihami, to je jistě všeobecně známé, ale jak se budete tvářit, až vám řeknu, že Dračí oči jsou jen takovou temnější pohádkou?

Spokojené království Delain, stárnoucí král, zlý kouzelník, myš a ubrousky… Kdysi dávno jsem na skypu s jednou kamarádkou měla debatu, kde jsem se v reakci na nějakou její myšlenku v žertu zmínila, že myši jsou zkázou fantasy světa. No, daleko od pravdy jsem nebyla, tady totiž jediná myš napáchala hodně škody.

Jako první musím zmínit precizní postavy. Roland, Saša, Petr, Tomáš, Denis… ale hlavně Flagg.

Spousta záporných postav, tzv. hlavních záporáků, postrádá šmrnc a charakter. Flagga mám ráda. King tohoto chlapíka s černou duší popsal úžasně se správnou mírou ďábelskosti. Mám slabost pro charismatické záporáky a právě zlý kouzelník Flagg se usadil v mém žebříčku na hodně vysoké příčce. Jeho manipulace s lidmi, intrikaření a nechuť k dobru jsou jednoduše bezva.

Zpočátku jsem měla dojem, že Tomáše zřejmě v průběhu budu nesnášet, ale nestalo se. Jeho postava má klady i zápory (na rozdíl od Petra, který je zářný příklad pravého hrdiny bez jediného kazu, a Flagga, který reprezentuje čiré zlo). Právě tady se projeví Kingův um vykreslování postav. Všechny Tomášovy pohnutky jsem pochopila a nezbylo mi nic jiného, než přehlíženého prince litovat.

Příběh je do určité události lehce předvídatelný, ovšem jak už u Kinga bývá zvykem, postupně nabere spád a ke konci nenechá čtenáře vydechnout, dokud nedočte poslední stránku. Možná jsem krapet nespokojená s otevřeným osudem Denise, Tomáše a Flagga, který zůstal nedořešený, a mě by vážně moc zajímalo, co se s touhle trojicí v budoucnu stalo.

Nejgeniálnější věcí na této knížce mi přijde domeček pro panenky ve spojení s ubrousky. Ať si říká, kdo chce, co chce, originalita se tu popřít nedá. Nebudu spoilerovat víc. Koho zajímá, o čem to vlastně píšu, bude si muset knihu sám přečíst.

Hodně dlouho dobu jsem si říkala, proč se to jmenuje Dračí oči, když o drakovi tam padla jen jediná zmínka. V určitém okamžiku jsem došla k odhalení Smějící se

Tahle knížka na mě působila kouzelným dojmem. Příjemně se četla, oproti ostatním mnou přečteným kingovkám je to vážně uklidňující čtivo. Ani mi tu nechyběl Kingův pověstný horor. Konec je typickým představitelem happy endu, ale co čekat od pohádky?

Mnohé Kingovy fanoušky tato kniha nijak neoslovila a pokládají ji za slabý článek. Já za sebe můžu říct, že bych se vůbec nezlobila, kdyby se někdy v budoucnu vrhl na další podobnou pohádkovou fantasy. Čím víc jeho knih jsem přečetla, tím víc si začínám myslet, že Stephen King zkrátka nemá žádnou slabinu a já bych si užívala i čtení jeho seznamu na nákup Smějící se

Tak. Zazvonil zvonec a recenze je konec Smějící se

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama