Eona: Poslední dračí oko (Alison Goodman)

13. března 2015 v 16:00 | Mira
Konečně na řadu přichází poslední recenze ze starého blogu. Mně tímto končí období, kdy jsem recenze psát nemusela Smějící se Příští recenze bude na knihu Frankenstein.


Oficiální anotace:
Další pohnuté osudy statečné dívky Eony, adeptky dračí magie v zemi zasažené válkou. Po odhalení svého tajemství, které se trestá jedině smrtí, se ocitá na útěku před armádou uzurpátora Sethona, který se zmocnil násilím trůnu a za každou cenu hodlá uskutečnit svoje temné záměry.
Má-li v zemi opět zavládnout mír, musí Eona najít právoplatného císaře Kyga a magický černý foliant, aby mu pomohla získat zpátky trůn. Jako dračí oko se však sama stává hrozbou pro svůj lid, neboť nikdo neví, že nemá pod kontrolou svoji sílu. Zoufalá Eona je nakonec nucena uzavřít smlouvu s dávným nepřítelem, který může všechny vyhubit.
Napínavý a poučný závěr epického příběhu o tajemné magii, šermu a lásce uchvátí mladé i dospělé čtenáře svou syrovostí, náhlými dějovými zvraty, bohatou symbolikou a nádherným orientálním prostředím.

Recenze:
Už v první knize Eona řešila spoustu problémů a jestli si někdo myslel, že jí autorka tentokrát v něčem ulehčí, tak se šíleně pletl. Jistě, Eona je Dračí oko, má svou dračici, svůj vysněný energetický svět, ale nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Země je rozvrácená, lidé umírají, drakům hrozí zánik a navíc dívku pronásledují přízraky z dávné minulosti. Vážně zapeklitá situace.

Příběh se opět odehrává ve smyšleném světě s obdobou čínské kultury. Nemůžu si pomoct, ale já se nad tím pokaždé rozplývám, jelikož je to od jiných fantasy knih natolik odlišné. A musím říct, že Eona je jediná fantasy, kde mě zaujal i popis prostitutek Smějící se

Narozdíl od dílu prvního se tady vrháme s Eonou přímo do akce. Žádné dlouhé seznamování s dalšími postavami, žádné popisy císařského dvora, žádné vysvětlování dračího světa. Kniha je samé překvapení a má nepředvídatelný konec, který je třešničkou na pomyslném dortu. Při čtení posledních kapitol jsem byla napnutá jak kšandy. I když musím přiznat, že úplné zakončení mě krapet pozlobilo. U některých knih mi otevřené konce nevadí, protože se k nim hodí, ale tady bych vážně ráda věděla, co se stalo dál, jelikož autorka v knize dala velký prostor mnoha vedlejším postavám a vztahům mezi jednotlivci a opravdu by se slušelo napsat, jak to s našimi oblíbenci vlastně všechno skončilo. I tak druhý díl naprosto předčil jedničku.

Věc, která by mohla některým čtenářům vadit, je milostná zápletka táhnoucí se celou knihou. Mně tedy nevadila, ačkoli mi bylo jasné, s kým Eona skončí, ale jak říkám, zaplňuje podstatnou část knihy, což se některým nemusí líbit.

Tak a teď k mému oblíbenému pitvání postav. Na ránu si nejdříve vezmu samotnou Eonu. Ta holka se vůbec nezměnila! Lži, přetvářka a hlouposti páchané pro dobro ostatních. Eono, Eono… I když své největší tajemství, pravdu o svém pohlaví, dávno světu odhalila, v průběhu děje skrývá další neméně nebezpečné věci.Někdy mi svým chováním docela drásala nervy, ale stejně je to pořád sympatická hlavní hrdinka. Žádná ubrečená princeznička čekající na záchranu, ale cílevědomá a silná dívka.

Autorka jí docela zkomplikuje život vztahem ke Kygovi a později i k Idovi. Já osobně fandila Idovi, i když v prvním dílu to byl takový zloun. Když se zrovna nesnažil si podrobit svět, tak se mi líbila jeho povaha. Eona sama svůj vztah k němu popsala jako "temnou přitažlivost", což je víc než výstižné.

Na druhou stranu se mi líbily i pasáže s Eonou a Kygem. Na jednu stranu čtenář sledoval jejich vzájemnou lásku, na stranu druhou však i věčné hádky, nedůvěru vůči tomu druhému a rozpor mezi citem a povinností. No, vystřídala se tu pestrá škála emocí.

Musím se přiznat, že víc než výše zmíněnému párování, jsem fandila Dele a Rikkovi. Jsem v pokušení spoilerovat a lamentovat nad tím, co se v jejich vztahu stalo, ale raději si své bědování nechám pro sebe.

Obě knihy mají své kouzlo a společně tvoří výjimečný příběh s výjimečnými postavami a světem. Klobouk dolů před autorčinou fantazií.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama