Frankenstein (Mary Shelley)

18. března 2015 v 16:00 | Mira
Než se pustím do recenze, nejprve bych se chtěla omluvit, že v neděli jsem žádnou nezveřejnila. Měla jsem od soboty vážnější zdravotní problémy, kvůli kterým jsem byla víceméně indisponovaná až do včerejška. Takže tak.

Příští recenze bude na knihu Cress.


Anotace:
Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu.
Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce - vynálezce Frankensteina.

Recenze:
Frankenstein a Drákula - dva stavební kameny hororu a fantastiky. Obě knihy jsou prostě klasika, o které by měl mít přehled snad každý čtenář těchto žánrů.

Víte, co jsem od Frankensteina čekala? Velkou akci plnou rozběsněných vesničanů s vidlemi a pochodněmi, krvežíznivé monstrum, hrůzostrašné pasáže a šíleného vědce. Kniha mi neposkytla ani jedno z toho, ale přesto jsem s ní spokojená a času stráveného jejím čtením nelituju.

Frankensteina jsem četla v dvojjazyčném vydání. A musím říct, že anglická část mě zklamala. Moc knih v angličtině jsem nečetla, ale oproti češtině, se kterou si autor může libovolně hrát, mi přijde jako hrozně "suchý" a "neohebný" jazyk. Ale co bych neudělala pro zlepšení svých english skills.

Další věcí, která pro mě nebyla zrovna nejpříjemnější, byly postavy. Na těch si já u knížek zakládám. Není nic horšího, než kvalitní příběh s otřesnými postavami (vlastně je - skvělé postavy vsazené do otřesného příběhu). Hlavní postava, Viktor Frankenstein, byl takový pro mě protivný. Vůbec mi nesedl. A ostatní ani nemá cenu zmiňovat, protože žádný z dalších knižních charakterů nebyl příliš důkladně popsán a já si k nim nedokázala vytvořit pouto.

Na konci knihy mi přišlo, že mě autorka o něco ochudila. Úvod mě bavil, seznámila jsem se s vědcem, jeho rodinou a samotnou ideou na stvoření umělého člověka. Místy to bylo až příliš zdlouhavé, ale pak následovala zajímavá část s přípravami a samotným tvořením. Dále se naskytlo několik akčních pasáží a bum, najednou byl konec.

Věc, která se mi naopak hodně líbila, bylo jakoby takové shrnutí vývoje lidské rasy - Frankensteinův výtvor nejprve žije v lese, kde objevuje oheň a učí se ho používat, následně se učí lidské řeči a citům…

Hodně na mě zapůsobil i vztah mezi vědcem a jeho výtvorem. Nejprve jsem se ani nedivila, že Viktor své dílo opustil a přál si, aby zemřelo, ale pak jsem ho litovala a jeho špatné chování si dokázala spojit s tím, co si prožil. Netuším, která z postav je víc hodna soucitu - Viktor Frankenstein, který kvůli svému výtvoru přijde o všechny blízké, nebo Frankensteinův výtvor, který má sice na rukou krev několika lidí, ale ve své podstatě touží jen po troše lásky a uznání od svého stvořitele?

Tato kniha mě naučila, že krásná a citlivá duše se může skrývat i v nestvůrném těle a naopak, že pravá stvůra může mít i krásnou tvář.

Původně jsem Frankensteina chtěla srovnávat s Draculou Brama Stokera, ale neudělám to. Obě knihy mají jinou podstatu a nebylo by vůči ani jedné fér je takto srovnávat. Frankenstein klade důraz na myšlenku na úkor děsivosti a Drákula je zase typickým představitelem hororové knihy, kde se autor snaží ve čtenáři navodit pocit děsu.

V době, kdy kniha byla napsána, jistě pro tehdejší čtenářstvo musela být přelomová. Navíc ji napsala žena. Ale dnes je to jen slabý odvar, který nechá valnou většinu lidí chladnými.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama