Čtyřka: Divergentní povídky (Veronica Roth)

3. dubna 2015 v 21:59 | Mira
Další kousek z Povstalecké trilogie. Z názvu se můžete pokusit uhádnout, o kom asi tak bude Smějící se


Oficiální anotace:
Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými - zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí. Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů - nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí. O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.

Recenze:
Jaký byl život Čtyřky, alias Tobiase Eatona, před tím, než poznal Tris? Jaké pohnutky ho vedly mezi Neohrožené? Jaký byl před tím, než se vůbec Čtyřkou stal? Pro mě byl Čtyřka tajemnou, neohroženou postavou, se kterou se pojilo mnoho nezodpovězených otázek. A díky této knížce jsem na ně získala odpovědi.

Kniha je to docela útlá, v podstatě rozdělená na dvě části, z nichž každá obsahuje několik povídek.

První povídka nazvaná Přeběhlík vypráví o Tobiasově životě v Odevzdanosti a následném Obřadu volby, kde se rozhodne utéct od krutého otce k Neohroženým.

Druhá povídka, Nováček, se mi hodně líbila. Tobias začíná s čistým štítem a novým jménem, takže se může stát úplně novou osobou, nemusí dál být tím samým Škrobem. Zaujal mě vývoj jeho postavy, jak se postupně vypracoval v nejlepšího z nováčků.

Třetí povídka s názvem Syn popisuje výběr povolání, což bylo taky fajn.

Tyto tři povídky tvoří dohromady první část knihy, tedy časové období před Divergencí.

Následuje povídka s názvem Zrádce, která se už s Divergencí překrývá.

První skokan - Tris, Buď opatrná, Tris a Sluší ti to, Tris jsou tři kratičké povídky na úplném závěru. Jistě potěšily mnoho fanoušků tohoto páru. I mě osobně zajímaly Tobiasovy myšlenkové pochody týkající se naší Divergentní hrdinky.

Sice je Tobias zajímavá postava, ale jsem upřímně ráda, že autorka nakonec Povstaleckou trilogii nepsala celou jeho pohledem. Jsem ráda, že jsem o něm díky této knížce zjistila spoustu věcí, ale Tris je mi mnohem sympatičtější a dokážu se s ní lépe sžít. Možná je to tím, že na mě působí přirozeněji nebo jen zkrátka tím, že je to dívka.

Jako ostatní díly je i tato kniha napsána čtivě a já se u ní nenudila. Jen bych na závěr doporučila, aby si případný čtenář nejprve přečetl alespoň Divergenci, než se pustí do tohoto.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama