Nadaný žák (Stephen King)

15. dubna 2015 v 23:04 | Mira
Oficiální anotace:
Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství žije jakýsi Arthur Denker, hledaný nacistický zločinec Kurt Dussander. Chlapec muže pozná a nabídne mu dohodu: za mlčení o jeho pravé totožnosti mu bude podrobně vyprávět, co se ve skutečnosti dělo v koncentračních táborech za II. světové války. Starý muž souhlasí a Todd jej začne pravidelně navštěvovat. Množství informací o hrůzách páchaných na lidech však pomalu začne měnit chlapcovu osobnost...


Recenze:
Kniha Nadaný žák je další počin z dílny mistra hororu Stephena Kinga. Nesetkáme se tu s žádnou krvelačnou příšerou ani ničím podobným. V hlavní roli tu jsou hrůzy druhé světové války a lidská zvrácenost.

Jedná se o to, že mladý Todd Bowden zjistí, že v jeho sousedství nerušeně žije bývalý nacista Kurt Dussander. Každý jiný by běžel na policii, ne však Todd. On si to nakráčí k Dussanderovi domů a začne starce vydírat. Nechce však peníze, nýbrž vyprávění o koncentračním táboře Patimu, kde Dussander kdysi sloužil, o nacistických experimentech a dalších nepěkných věcech. Nacista nemá na výběr, a tak se jejich životy propletou. Na chlapce však mají hrůzné historky špatný vliv a on se začne postupně měnit…

Upřímně, čekala jsem to horší. Myslela jsem, že v knize bude popsáno mnohem více hrůz, které nacisti páchali a že to nebude vůbec pěkné čtení. Ale jak jsem později zjistila, tohle není hlavním bodem knihy.

Tahounem příběhu je vývoj vztahu mezi Toddem a Dussanderem. Čtenář má možnost nahlédnout do nejtemnější části lidské mysli. Dětská mysl je neuvěřitelně otevřená a to i bohužel těm špatným věcem. Stephen King podle mě umí s psychologií postav vážně pracovat. Především se mu povedlo popsat Todda - mladý nadaný student s nadějnou budoucností se postupně mění ve zvrácené stvoření, které se téměř vyrovná Dussanderovi. Skvěle napsané dialogy dávají pocit, jako by se čtenář rozhovoru sám účastnil.

Po dočtení jsem byla nesmírně zvědavá i na film a ten mě zase tolik nenadchnul. Herecké obsazení se mi líbilo. Třeba Dussandera hrál Ian McKellen (Gandalf z Pána prstenů, Magneto z X-menů). I celková atmosféra se podařila, ale režisér některé úseky pozměnil. Kniha je mnohem drsnější a podle mě lepší.

King mě opět nezklamal. Jedná se o nadprůměrné dílo, které sice nebude šálkem kávy pro každého, ale nelze mu upřít jeho kvalita. V knize se spolu s Nadaným žákem nachází ještě jeden příběh s názvem Tělo, který jsem já vynechala.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama