Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)

12. dubna 2015 v 21:51 | Mira
Oficiální anotace:
Klasický psychologický román, fantastický příběh aristokrata, jemuž kouzelná moc umění propůjčila věčnou krásu a mládí. Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy.


Recenze:
I když je středoškolská povinná četba mnohdy nepříjemná a život otravující věc, přece nabízí i pár příležitostí k přečtení dobré knihy. Pro mě je dobrou knihou právě Obraz Doriana Graye. Je to jeden z titulů, které jsem četla s radostí a které mě bavily.

Jedná se o psychologický román s důrazem na vývoj hlavní postavy. Dorian Gray, zprvu nezkažený a poněkud naivní aristokrat neobyčejné krásy se v Londýně seznamuje s malířem Basilem Hallwardem, který ihned propadne kráse jeho osobnosti. Jednoho dne se Dorian seznamuje s Basilovým známým, bohémským lordem Henrym. A to je začátek Dorianova konce. Lord Henry má na něj zhoubný vliv a mladíkova osobnost se začíná postupně měnit…

V této knize se vlastně skoro nic neděje. Seznámení na začátku, dialogy, monology, bum a konec. Jak jsem napsala výše, tady je stavebním kamenem psychologie postav.

Dorian, i když se tak nestvůrně změnil, se nedá považovat za čistě zlého. Jeho charakter je opravdu realisticky vykreslený.

Mou oblíbenou postavou je lord Henry, ano, sice může vlastně za všechno zlé, co se v knize odehrálo, ale ani on mi nepřišel úplně zlý. Jen si užíval moci, jakou měl nad Dorianem. Užíval si také kratochvílí, které život nabízí. Sice mi z jeho dlouhých monologů šla hlava kolem, ale i tak je to zajímavá postava.

Oproti tomu Basil Hallward je ztělesněním morálky a mravní čistoty. Až do poslední chvíle se snažil Dorianovi pomoct, což se mu také šeredně vymstilo.

Také se mi velice líbil realistický popis tehdejší společnosti. Autor dokázal čtenáři ukázat, že pod vší tou předstíranou dokonalostí byla společnost pěkně prohnilá a zkažená.

Myslím, že žádnou lepší knihu mi povinná četba letos nepřinese. Vím, že tato recenze je taková krátká, ale ono ani není moc co recenzovat. To bych pak z toho udělala rozbor a ten si chci nechat na jindy.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama