Poslední jednorožec (Peter S. Beagle)

24. dubna 2015 v 20:27 | Mira
Oficiální anotace:
Žila šťastným životem jednorožce, prosta všech strastí a starostí. Ale pak na její štěstí padl stín. Kdo je zlý král Moran? Kdo je strašlivý Rudý býk? Kam se poděli všichni ostatní jednorožci? Pro odpovědi na tyto otázky se jednorožka vydává na dlouhou a strastiplnou pouť, plnou nástrah, zákeřných nepřátel, ale i pomoci z nejneočekávanější strany.
Kultovní kniha amerického autora, předloha pro stejnojmenný film. Příběh věrnosti, vytrvalosti a magie, která opravdu funguje....


Recenze:
Posledního jednorožce znám od raného dětství právě díky stejnojmennému animovanému filmu. Jako malá jsem ho milovala a ostatně ho mám ráda i dnes. Může se zdát, že je to obyčejná pohádka pro děti, ale není tomu tak.

Jedná se o příběh mimořádně krásný a dojemný. Není psán úplně jednoduše, protože autor má poetický styl, ale díky tomu je kniha tak jemná a kouzelná. Kniha si podmaní především ty čtenáře, kteří ocení výraznější emoce.

Právě kvůli popisům postav, jejich emocí a krajiny může kniha působit hrozně rozvláčněně, ale za to slibuje i pasáže s hlubokými myšlenkami, nad kterými se člověk zamyslí.

Děj je smutnějšího rázu. Nejprve čtenář pociťuje Jednorožčinu osamělost, stesk po domově a i zklamání z toho, že se v lidském světě nenajde nikdo, kdo by ji dokázal rozeznat od normálního koně. Mně tedy nejsmutnější přijde konec, kdy sice všechno dobře dopadne, ale Jednorožka opouští své přátele a lásku.

Samotný koncept jednorožců je tu zajímavě a krásně popsaný. Autorovi se nedá upřít velká fantazie. Pro mě bylo zajímavé, když se Jednorožka vlivem kouzla svého společníka, mága Šmendrika, proměnila v lady Amaltheu a postupně zapomínala, kým vlastně byla, ale zároveň díky tomu poznala lidské city. Stala se tak jediným jednorožcem na světě, který kdy poznal lítost, lásku a žal.

Za zhlédnutí stojí i animovaný film. Jednak proto, že se dokonale drží knižní předlohy, a zároveň je pěkně nakreslený.

Kniha má i volné pokračování, kde už ovšem není v hlavní roli naše Jednorožka, nýbrž nějaké lidské děvče. Jmenuje se Dvě srdce. Já ho tedy nečetla, protože mě nějak neláká právě kvůli absenci mojí oblíbené Jednorožky.

Hodnocení:

Knižní obálka.

Filmové zpracování. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lulu lulu | 18. prosince 2015 v 18:41 | Reagovat

super -.-

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama