Rezistence (Veronica Roth)

1. dubna 2015 v 21:57 | Mira
Páni, já už myslela, že to dneska nastihnu, ale nakonec mám i slušnou časovou rezervu Smějící se


Oficiální anotace:
Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

Recenze:
Přiznám se bez mučení - první díl této trilogie jsem nečetla. Viděla jsem pouze film a nějak mě to ke čtení nelákalo. K druhému dílu, tedy naší Rezistenci, jsem se dostala až díky kamarádce, která si tyto knihy koupila. Proto nebudu knihy srovnávat, i když by se to přímo vybízelo.

Miluju dystopie. Vážně jsem tomuto žánru naprosto propadla. A i když je série Divergence jednou z nejpopulárnějších dystopií poslední doby, já z ní zase tolik nešílím. Čímž neříkám, že tyto knihy nejsou dobré. Právě naopak, jsou nadprůměrné. Jen já mám jiné favority, jako jsou Měsíční kroniky a nově Les rukou a zubů.

Co se mi v Rezistenci hodně líbilo, byl vývoj hlavní hrdinky Tris. Ve filmovém zpracování Divergence na mě působila jako malá, naivní holka, která později v nově zvolené frakci nalézá sama sebe, sílí a dospívá. V Rezistenci je Tris silná, odhodlaná a statečná, ale zároveň pořád zůstává mile dívčí. I když občas mi ty její sebevražedné akce připadaly už trochu přes míru. Člověk se nemusí obětovat při každé příležitosti, ne?

Co se mi už tolik nelíbilo, byl její vztah s Tobiasem. Sice jako pár se k sobě hodí, avšak autorka je snad v každé kapitole rozhádala a následně znovu usmiřovala, takže to celé působilo jako na horské dráze. Chápu, že láska a záchrana světa dokážou pěkně rozházet nervy, ale i tak tyhle vztahové výkyvy byly na můj vkus až moc časté.

Sám Tobias mi tu také připadal zvláštní. V Divergenci na mě působil tajemně a silně, ale po té, co jsem přečetla Divergentní povídky, které jsou celé o něm, se můj názor změnil. To by až tolik nevadilo, kdyby se v Rezistenci někdy nechoval tak strašně zvláštně - nevěřil Tris a naopak svou důvěru vkládal do špatných lidí, hádal se s Tris… A to na mě zkrátka nepůsobilo dobře.

Co se děje týká, tak tady snad nemůžu nic vytknout. Měl tempo, nikde jsem se nesetkala s nudnými pasážemi, konec je utnutý v docela překvapivém momentu a jsem zvědavá, co na mě čeká v Alianci, ale tak nějak jsem zároveň čekala něco víc. Každopádně jsem ráda, že jsem si tuto knihu konečně přečetla.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama