Mycelium: Jantarové oči (Vilma Kadlečková)

15. května 2015 v 21:49 | Mira
Oficiální anotace:
Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný… a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.
Lucas Hildebrandt viděl i temnou stránku Össe: fanatickou víru a nedotknutelnost Církve; kult vesmírných sil; ocelové sochy Hmyzího boha… a krvavé náboženství, které v jeho jménu vyžaduje lidské oběti. Důvěrně zná ochromující sílu trëighrü, záludnost Pětice posvátných drog, spóry nitrožilních hub. Důvěrně to nenávidí. Přihlíží tomu, jak vliv Össeanů na Zemi vzrůstá; a marně hledá sílu, kterou proti tomu postavit.
Teď se to může změnit.
Aš~šád z Fomalhiwy, člověk nadaný psychotronickými schopnostmi, míří na Zemi. Fomalhiwa je protiváhou Össe; a Lucas dělá, co může, aby zinscenoval Aš~šádův příchod okázale a ve světle reflektorů. Jenže jak praví össenské přísloví - nejdůležitější věci se odehrají vskrytuRecenze:
Představuju vám Mycelium: kombinaci pečlivě propracovaného universa, báječné hlavní postavy a fanatických mimozemšťanů.

Autorce náleží obrovské uznání už jen za to, že u myceliální pentalogie strávila dlouhých dvanáct let. Přesto mám z této knihy rozporuplné pocity a pořád se nemůžu zbavit dojmu, že jantarové oči jsou jen jakýmsi prologem k mnohem většímu příběhu.

Prvních několik kapitol bylo výborných, ale postupem času se pro mě příběh začal stávat zdlouhavým a neuvěřitelně zašmodrchaným. Děj se odehrává na několika frontách, které jsou někdy různě propojené, střídají se tu pohledy postav a navíc je zde využívána i retrospektiva. Opravdu jsem se při čtení musela soustředit více, než obvykle, a jakmile jsem knihu delší čas neotevřela, tak jsem se pak při čtení ztrácela.

K mému zmatku přispívala i celá plejáda össenských slovíček a pojmů. Kdyby se na konci knihy nacházel slovníček, kde by všechny výrazy byly vysvětleny, jako to u některých knih, kde autor používá vlastní jazyk, bývá, rozhodně by to čtenáři leccos usnadnilo. Určitě by se tím eliminovaly různé odhady a mlhavé představy o výrazu toho či onoho slova.

Rozhodně však obdivuju propracovanost. Především mě zaujala kultura planety Össe a jejích zvláštních obyvatel. Össeané mi svou do extrému hnanou vírou a krvavými oběťmi utkvěli v hlavě ještě dlouho po dočtení. Nedá se však upřít zajímavost celé jejich kultury.

Vlastně střet dvou kultur je aktuálním tématem i v dnešní době. Tedy ne, že by se sem zrovna cpali ufouni.

Opravdovým klenotem pro mě je Lucas Hildebrandt alias hlavní postava. Dokonale popsaná postava s dokonalým charakterem. Velice mi sedl svým typem osobnosti. Na druhou stranu jedna z dalších postav, Pinky, mi celou knihu lezla na nervy. Takovou hloupou, otravnou husičku jsem v knize už dlouho nenašla.

A ještě jedna věc: miluju design obálky! Právě ona mi v knihkupectví padla do oka.

Na řadu přichází zřejmě závěrečný verdikt. No, až na drobné problémy, jako je výše zmíněná složitost děje a nevysvětlení slov, je Mycelium velice nadprůměrnou knihou, která svému čtenáři nabídne zajímavý příběh z ještě zajímavějšího prostředí, obohacený o skvělého hlavního protagonistu.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama