Stmívání (Stephenie Meyer)

13. května 2015 v 20:03 | Mira
Oficiální anotace:
Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.


Recenze:
Tento teenagerský fenomén o lásce mezi lidskou dívkou a upírem je natolik známý, že ho nemusím nijak zvlášť představovat.

Když jsem knihu četla poprvé, což bylo v nějaké sedmé osmé třídě základní školy, byla jsem z ní totálně na větvi. Stala se ze mě fanynka, Edward byl můj miláček a upíři se pro mě stali něčím výjimečným. Naštěstí tyhle doby jsou dávno za mnou.

Autorka provedla naprostou revoluci v oblasti vampyrismu. Na jednu stranu oceňuju její originalitu, ale na stranu druhou moje s Draculou sympatizující dušička protestuje. Cullenovi pro mě zkrátka nejsou upíři. Autorka je degradovala na nějakou pofiderní formu existence, která je pacifistická a lidumilná a upírovi na sto honů vzdálená. A jejich vzhled? Jasně, holkám se líbí okouzlující sexy kluci, ale upíra upírem přece nedělá krásná tvářička. Zkuste si do googlu vyťukat Dracula a čekněte obrázky, které vám to najde. Žádný napudrovaný manekým v hustým fáru, ale ukázkový upír!

Příběh je na můj vkus příliš takový jednoduchý. Bella přijede, pak je tam milostný balast a něco zajímavého se začne dít až na konci. To je celé. Ovšem bráno z jiného pohledu, autorka se více než na prostředí a děj zaměřuje na postavy a to jí jde dobře. Solidně dokázala popsat jejich emoce, nálady, postoje, …

Bella mi kdysi přišla super. Leckterá holčina se s ní dokáže ztotožnit. Ruku na srdce, dámy, která z nás není někdy neohrabaná a při rozhovoru s krásným klukem nemele blbosti? Ale při dalším čtení jsem zjistila, že Bella je mi skoro až nesympatická. Není ničím výrazná, je docela zvláštní, že za ní pálí každičký kluk a v některých věcech mi připomíná Mary Sue. Navíc v jednom kuse pořád mele o tom, jak si ji mohl Edward vybrat a jak je ten upír senzační. Brr.

To výše zmiňovaný vampýr je jiné kafe. Ale má jednu zásadní vadu: přílišná dokonalost. No jo, která holka by takového kluka nechtěla, že, ovšem mně jsou mnohem víc sympatičtější postavy, které působí reálně, to znamená, že mají lidské vady a slabosti, které je reálnějšími činí. To našemu slaďoušovi chybí.

Vzato kolem a kolem, Stmívání je dobrá kniha, která cílovou skupinu - náctileté - uspokojí, ale starší a v literatuře zběhlejší čtenář v ní to pravé ořechové zřejmě nenajde.

Hodnocení:Btw: Ta česká zelená obálka je hrozná. Dodnes lituju, že nemám tu původní s jablkem. Je v tom hezký symbolismus zakázaného ovoce, což je tematické.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama