Výjimečná (Kristin Cashore)

7. června 2015 v 21:06 | Mira
Oficiální anotace:
V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním - Výjimeční - nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese
břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci - trestat a mučit každého, kdo se mu
znelíbí.
Při setkání s princem Po, Výjimečným bojovníkem, Katsa ještě netuší, jak moc se jí změní život. Nikdy by nečekala, že se stane Poovou přítelkyní.
Nikdy by nečekala, že zjistí novou věc o svém nadání - a že odhalí hrůzné tajemství… tajemství, které by pouhými slovy dokázalo zničit všech sedm království.


Recenze:
Konečně nějaká fantasy! Poslední dobou jsem četla samé dystopie, Stephena Kinga nebo Johna Greena a už mi fantasy literatura začínala dost scházet.

Kniha Výjimečná je opravdu výjimečná. Spojuje v sobě čtivý styl psaní, zajímavý a originální námět a bezva postavy.

Příběh je vcelku jednoduchý, ale to mu vůbec neubírá na kráse. Naopak mu jen prospívá, že autorka ví, kdy vyložit karty na stůl a kdy naopak odhalení tajemství čtenáři ještě chvíli upírat. Zároveň se nezdržuje žádnými "okecávačkami" a dlouhými popisy prostředí. Jejím primárním zaměřením je dění kolem Katsy a Katsiny pocity.

Mám ráda silné hrdinky. Katsa není silná jen díky svému nadání, což během knihy několikrát prokázala. Během knihy její charakter prošel vývojem. Na začátku Katsu poznáváme jako dívku, která s okolím nechce navazovat vztahy (a ani navazovat nemůže, když se jí všichni bojí) a bojí se sama sebe, čemuž se nejde divit, když je schopná ve vzteku jedinou ranou nechtěně člověka zabít. Po setkání s Poem začíná pracovat na svém sebeovládání a chápat sama sebe.
I když mám silné hrdinky ráda a Katsu jsem si velice oblíbila, přesto musím vytknout její přílišnou sílu a odpor ke všemu dívčímu. Autorka ji tu a tam dělala zbytečně mužskou. Není přece slabinou mít ráda šaty nebo šperky.

Druhá hlavní postava, Po, je taktéž naprosto skvělý. Silný, chytrý, přátelský, chápavý, empatický… Která holka by mu nepadla kolem krku? Katsa. S ní to Po neměl vůbec jednoduché, a i když bylo už při jejich prvním setkání jasné, že skončí spolu, Po se musel velice snažit, aby získal srdce dívky zabijáka. Jejich vztah se vyvíjel postupně a já osobně se tetelila radostí, když si konečně vyznali city. Ti dva se k sobě hodí jako Romeo a Julie, Edward a Bella, Tris a Tobias,… a stačí s těmi páry, všichni mě jistě chápete.

Z vedlejších postav jsem měla ráda především prince Raffina a Gidona.

Ovšem i tato kniha má drobné chybky, což je zcela přirozené. Především mě trošku zklamal konec. Na jejich střet s hlavním záporákem jsem se těšila celou knihu a on se pořádně ani žádný střet nekonal. Celý problém byl vyřešen během vteřinky.

Dále se mi nelíbila nesourodost jmen království, která na mě působila začátečnicky. Ono když máte Mezizem, tedy normální jméno, Lienid - vymyšlené jméno a Wester, což zní zase anglicky, je to jako když pejsek a kočička vařili dort.

A poslední věc, která je spíš úsměvná. Ta jména postav! Ta pro mě na začátku byla vážně k popukání. Viděli jste Kung Fu Pandu? Panda z tohoto filmu se jmenuje Po, tedy stejně jako Katsin Po. A Katsa mi prvně zněla jako kapsa. Ale jako říkám, je to spíš úsměvné, než že by to vadilo a navcí to ani není chyba autorky. Nakonec jsem si na ně zvykla.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neriah Neriah | 23. června 2015 v 13:48 | Reagovat

Tuhle knihu jsem četla už pár let zpátky a doteď si pamatuju jediné, a to, že mě nebavila. Taky jsem se těšila na ten konec, říkala jsem si, že to třeba ještě nějak zachrání, ale ne. Pro mě to bohužel bylo celé jedno velké zklamání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama