Lehké fantastično (Terry Pratchett)

31. července 2015 v 22:00 | Mira
Oficiální anotace:
Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji muže pouze jediný člověk - neschopný a zbabělý čaroděj Mrakoplaš, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa ...


Recenze:
Ztřeštěná trojice Mrakoplaš - Dvoukvítek - Zavazadlo se vrací zpět s další náloží humoru, nehynoucí parodie a bláznivých dobrodružství.

Na Barvě kouzel mi vadila chaotičnost příběhu. Proto mě mile potěšilo, jak celistvé a souvislé je vyprávění v Lehkém fantastičnu. Takovýto souvislý děj sluší Zeměploše mnohem více. Zároveň mi tu přišel i lepší humor a vykreslení charakterů postav.

Nad světem se tu znovu rozplývat nebudu, je prostě skvělý a to mi nikdo nevymluví. Autor nám v této knize věnoval několik dalších střípků informací, abychom Zeměplochu o něco lépe poznali.

Ani nad ústřední trojici tady nebudu slintat. Všichni tři jsou naprosto epičtí (hlavně Zavazadlo). Místo toho se tu zmíním o Barbaru Cohenovi, přestárlém a přesto stále čiperném hrdinovi. Parodie na Barbara Conana je to povedená. A samozřejmě za zmínku stojí i moje oblíbená Neviditelná univerzita se svou tlupou mágů. Kam se hrabou Bradavice nebo Univerzita v Imre. Lidi, jestli chcete někde studovat, pak tohle je jasná volba. Škoda jen, že do svých řad neberou ženy. Jak vidno, na Zeměploše se zatím feministky nevyvinuly.

Nic není bez chybičky, proto i tady by se dalo ledascos vytknout. Občas mě do očí bila jasná nelogičnost. Především mi vadilo, že Dvoukvítek najednou zčistajasna všemu a všem rozuměl, i když v Barvě kouzel byl odkázán na informace obsažené v jeho slovníku.

A malinko mě zamrzel i ten konec. Ne proto, že by se mi nelíbil. Jen mě štve, že tato úžasná trojice už nikdy společně neprožije další dobrodružství…

No, každopádně tato kniha je okouzlujícím a náladu vylepšujícím kouskem, proto si ode mě vysloužila plný počet hvězdiček.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama