Revival (Stephen King)

19. července 2015 v 21:52 | Mira
Oficiální anotace:
Temný a uhrančivý román z pera slavného mistra napětí. Revival vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka, získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem malého chlapce. Při tragické nehodě však přišel o rodinu, v plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po dlouhé době se chlapec, nyní dospělý muž a narkoman, s knězem náhodou setkává. Ukáže se, že kněz byl vždy víc než jen sluha boží jeho fascinace elektřinou a vědou hraničí s posedlostí... Životní příběh obou hlavních postav, jejich setkání a střety jsou šokující a nevyhnutelné a směřují k ohromujícímu vyvrcholení knihy, která je dokonale namíchanou nostalgií šedesátých let a starého dobrého amerického hororu.Recenze:
Běžná návštěva knihkupectví se pro mě stala něčím výjimečným, když jsem v regálu s Kingovou tvorbou spatřila jeho novou knihu, Revival. Domů jsem odcházela o něco chudší, ale zároveň s nepřekonatelným nadšením.

Nejenže mě uchvátila knižní obálka, ale na čtení mě velmi navnadila i anotace a já jsem dopředu věděla, že tuto knihu prostě budu zbožňovat.

Už z předchozích zkušeností vím, že knihy Stephena Kinga mají tu vlastnost, že se děsuplné pasáže objeví až po polovině knihy, ne-li téměř na konci. Kupříkladu v Holčičce, která měla ráda Toma Gordona mě právě tato vlastnost odrazovala od čtení. Ale v tomto případě musím říct, že se mi i pro jiné dlouhý a nezáživný rozjezd líbil.

Když čtenář "vidí" postavu vyrůstat, více se k ní upne, alespoň u mě to tak je. Jamie mi byl sympatický úplně od začátku. Bavily mě jak sladké pasáže z jeho dětství, které byly neuvěřitelně milé a skvěle napsané (nepochopím, jak to ten King dělá, že se dokáže vcítit do kohokoliv), tak i jeho dospělost s drogovou aférou a stáří. Především na začátku, kdy byla druhá hlavní postava, reverend Jacobs, ještě milým člověkem, mě mrzelo, že všechny ty hezké okamžiky spějí k záhubě.

Plusové body ode mě dostává kniha i za to, že se v lecčem podobá Frankensteinovi od Mary Shelley.

Největším pokladem knihy pro mě byla jednoznačně otázka posmrtného života. Podobná témata mě zajímají odjakživa. A ačkoli musím přiznat, že Revival nepatří ke Kingovým nejděsivějším pracím, z jeho vize posmrtného života mě celkem mrazilo. Přece jen nikdo neví, co nás čeká po smrti, a vidina toho, že každý poputujeme na takové místo je mírně řečeno dost znepokojivá.

Jak jsem tak viděla, názory na Revival jsou různé. Jedni ho mají za skvělou knihu, pro druhé byl zklamáním. Já se rozhodně řadím do té první skupiny.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama