Girl Online (Zoe Sugg)

16. srpna 2015 v 23:19 | Mira
Oficiální anotace:
Penny má tajemství. Pod přezdívkou Girl Online si začne psát blog o svém každodenním životě o klucích a kamarádkách, o trablech ve škole i doma, ale také o záchvatech paniky a úzkosti, kterými v poslední době trpí. Jen pod rouškou bezpečné anonymity si dovolí být svá - otevřená a odvážná.

Když ji ovšem na školním divadelním představení potká ten "největší trapas", který díky internetu uvidí "celý svět", a situace začne být na všech frontách na pováženou, rodiče ji vezmou s sebou na pár dnů do vánočního New Yorku. A tam Penny dostane ten nejkrásnější dárek: poprvé v životě se doopravdy zamiluje. Potká totiž Noaha, Kluka z Brooklynu, zosobnění všech dívčích snů, kterému se prostě nedá odolat. A jak jinak (je přece blogerka!), o své pocity se upřímně podělí se všemi čtenářkami svého anonymního blogu.

Jenomže Noah má taky svoje tajemství. A kvůli němu její anonymita na webu jednoho dne praskne jako mýdlová bublina - a v ohrožení se neocitne jenom ona, ale i její vztahy k nejbližším přátelům.


Recenze:
Tato kniha zažila bez diskuze velký světový "boom" a okamžitě se stala trhákem. O tom se mnoha jiným autorům může leda zdát. Rozhodně nemám nic proti tomu, když youtuber napíše knihu (to bych kupříkladu nemohla číst ani Johna Greena). Přijde mi ovšem nefér, že průměrná kniha s kupou klišé, jako je Girl Online, má místo na výsluní dané jen tím, že ji napsala Zoella, když plno úžasných a talentovaných autorů muselo sakra bojovat, aby jejich kniha vůbec vyšla (třeba takový Patrick Rothfuss).

Ještě bych ráda řekla, než dojde k samotnému recenzování, že Zoellu jsem nikdy nesledovala, a tak můj názor na knihu její osoba nijak neovlivňovala.

Girl Online spadá do kategorie těch absolutně nejoddechovějších knih. Čtenář při ní může naprosto vypnout funkci myšlení, protože se tady nenajde ani žádná hluboká myšlenka, ani žádný komplikovaný děj. Stačí si jen sednout, začíst se a mozek poslat na dovolenou.

Přestože jsem napsala, že je kniha oddechová a bez hluboké myšlenky, dotýká se tématu v dnešní době velmi aktuálního. Internetu. Kyberšikana, ochrana osobních údajů na síti a podobné věcičky určitě dobře znají především školáci, kteří absolvují mnoho takovýchto přednášek.

Jak jsem kdesi vyčetla, Zoella sama trpí, stejně jako hlavní hrdinka, panickými záchvaty, proto určitě ví, o čem píše. Věřím, že prostřednictvím knihy nenásilně předala pár rad těm, kteří mají stejný problém jako ona.

Celkově na mě Girl Online působí jako "klasickej americkej slaďák." Zápletka? Neoriginální, dobře předvídatelná a občas přemrštěná. Postavy? Zidealizované až to pěkné není. Hlavní hrdinka? Tak trochu blbka. Vánoční New York? Jak originální.

Klišé, klišé, klišé…

Ale přesto se mi Zoellin příběh četl moc dobře. Občas mě zarazila podivná mluva postav (což je spíš chybou překladu), ale to mi nezabránilo se u knihy bavit. Přestože Penny jako hlavní hrdinka je neuvěřitelně pitomá a jí podobné dívky najdeme v každém druhém zaláskovaném filmu/knize, naučila mě, že člověk se má vykašlat na ostatní a být sám sebou, ať to stojí, co to stojí (To zní sice krásně, ale kdo se tím řídí, že?).

A musím si najít kamaráda jako je Elliot! Toho kluka prostě zbožňuju!

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama