Zaklínač I. - Poslední přání (Andrzej Sapkowski)

7. srpna 2015 v 21:54 | Mira
Oficiální anotace:
Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain - pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný - naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu + kompletní povídka Hlas rozumu kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo.


Recenze:
Ať se koukám kamkoliv, Zaklínač je hodnocený velmi dobře, a proto se cítím jako naprostý literární barbar, že se mi tato kniha nějak extrémně nelíbila.

Možná jsem ke knize přistupovala s rezervou už z toho důvodu, že se jedná o povídky a ne o celistvý příběh, který já preferuju. I když to bych ještě překousla. Horší bylo, že jsem měla hroznou chuť některé části přeskočit. Příběh mě zkrátka nedokázal vtáhnout do sebe. To je asi tak největší, přesto podstatné negativum. Kniha může mít sebelepší postavy a svět, ale když se u ní nudíte, je to k ničemu.

Teď už jen to pozitivní.

V první řadě mě zaujal pestrý svět, kam je děj knihy zasazen. Různorodé potvůrky, magie… tohle já ráda. Osvěžující také byl nijak nepřikrášlený jazyk postav. Žádná květomluva, každý mluví pěkně tak, jak mu pusa narostla, proto se ani vulgarismy nešetří. Navíc se mi zamlouvalo netradiční zpracování nám známých pohádek. Vůbec nejlepšími pasážemi pro mě byly striga a bruxa.

Sapkowski má příjemný styl psaní. Takový… hm, neplýtvá slovy a vše zdlouhavě "neokecává", ale i tak vyjádří to podstatné.

Co se postav týká, tak Geralta z Rivie jsem si docela oblíbila. Není to vyloženě kladný hrdina, má osobitý smysl pro humor, a jakmile se dostane do společnosti Marigolda nebo Yennefer, stojí to za to.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama