Farma zvířat (George Orwell)

20. září 2015 v 17:53 | Mira
Oficiální anotace:
Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura. Farmu zvířat Orwell dopsal v roce 1944!


Recenze:
Tuhle recenzi vydávám pěkně za čerstva, protože jsem Farmu zvířat dočetla teprve včera. Alespoň ji tak mám v živé paměti.

Farma zvířat je knihou, která rozhodně nesedne všem. Každému forma bajky nemusí vyhovovat. Navíc se tu nedočkáte ani nijak akčního děje, což je ovšem vynahrazeno autorovým příjemným stylem vyprávění. Mně osobně se kniha četla velmi dobře a především rychle.

Mnoho internetových zdrojů uvádí, že Orwell v této knize kritizuje komunismus. Já si to nemyslím. Podle mě hlavní myšlenka Farmy zvířat nesedí pouze na komunismus, ale vlastně na samotnou lidskou podstatu založenou na touze po moci. A Orwell tuto myšlenku dokázal napsat poutavě a trefně.

Její čtení byl pro mě silný zážitek. Přišlo mi vcelku děsivé, jak prasata dokázala v podstatě vymýt mozky ostatních zvířat s naprostou lehkostí.

Charaktery zvířat jsou perfektně popsané. Ať už se jedná o Napoleona, Pištíka, Kuliše, Boxera nebo Benjamina.

Chytlavé, poučné a nadčasové čtení, které zbytečně neplýtvá slovy a dokáže danou problematiku dokonale vystihnout ve sto stranách. Kniha výborná a já ji můžu jen doporučit. Další kniha z povinné četby, jejíž čtení nebolí.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama