Mort (Terry Pratchett)

13. září 2015 v 11:39 | Mira
Oficiální anotace:
Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá. Netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má právě Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat...


Recenze:
Pochybuju, že by mě Zeměplocha někdy omrzela. Naprosto jsem jí propadla. Čím více zeměplošských knih čtu, tím více se na nich stávám závislou.

Mort je pro mě zatím nejlepší knihou této série. Od předchozích dílů se liší tím, že v něm hlavní postavy nevykonávají žádnou dlouhou pouť ke vztyčenému cíli. Celý děj se točí převážně kolem mladého Morta a jeho osvojování si povinností zeměplošského Smrtě.

Zápletka se zdá zpočátku velmi prostá: Mort coby učedník Smrtě proniká do řemesla. Jenže veškerá jednoduchost skončí v okamžiku, kdy Mort pokazí hned svůj první samostatný úkol a způsobí tím obrovské trable.

Jelikož to zmiňuju v každé zeměplošské recenzi, tak si tentokrát odpustím vypisování, jak zábavná a čtivá kniha to je. Místo toho se hned vrhnu na postavy.

Opět se tu sešla povedená a zajímavá banda. Smrť je tradičně skvělý. Přijde mi celkem roztomilé, jak chudák nerozumí lidským citům. Ovšem ještě lepší je, když se lidským citům a vlastnostem snaží naučit. Představa Smrtě v kuchyni je k popukání. Jsem moc ráda, že tentokrát dostal pořádný kus prostoru.

Členové Smrťovy domácnosti, jeho adoptivní dcera Ysabell a záhadný Albert, jsou v jeho těsném závěsu. Ysabell mi nejprve přišla hrozně nesympatická, ale jak příběh postupoval, začala jsem jí rozumět a nakonec si ji oblíbila. Co se Alberta týká, tak tenhle chlapík mě dost překvapil - myšleno v dobrém. Díky němu se na scéně objevili i mágové a s nimi tedy i můj oblíbený Mrakoplaš, což mě nesmírně potěšilo.

Hlavní postava, Mort, byl samozřejmě skvělý. Takový milý, normální kluk, ve kterém se přesto skrýval pravý hrdina.
Neviditelná princezna Keli s mágem Dobrořezem jsou také vtipní.

Btw.: Netuším, čím to je, ale recenze na Zeměplochu se mi vždycky píšou hrozně těžce, i když mám tyto knihy ráda…

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama