Skleněný trůn (Sarah J. Maas)

11. září 2015 v 20:21 | Mira
Oficiální anotace:
Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná. V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu - stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností - Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.


Recenze:
Nepamatuju se, kdy naposledy jsem se na čtení nějaké knihy těšila takhle moc. Když jsem si Skleněný trůn koupila, téměř jsem se dala do oslavných tanečků a jistě jsem nadšením zářila stejnou intenzitou jako slunce.

Začneme netradičně - zápory knihy. Nemám moc co vytýkat, proto to sfouknu takhle na úvod.

Hrozně mi tentokrát vadily různé překlepy v překladu. Jindy si jich téměř nevšímám nebo je alespoň v recenzích nekomentuju, ale tady jich je vážně hodně a celkově to kazí výsledný dojem z této skvělé knihy.

Druhý zápor je zároveň posledním. Přišlo mi docela divné, že Celaena coby nejlepší nájemný vrah je tak nevšímavá. Člověk by od královny podsvětí čekal, že bude mít ostré smysly a nic v okolí jí neunikne. Přesto se mnohokrát stalo, že se do její přítomnosti někdo dostal, aniž by si ho všimla. Pravda, vždy se jednalo o přítele a ona snad ve všech případech spala, ale chápete mě, že?

Teď tedy jen to pozitivní.

Miluju charaktery hlavních postav (a i několika těch vedlejších). Celaena si mě naprosto získala. Nejen svou láskou ke knihám, ale i svým ostrým jazykem a vtipnými připomínkami. Navíc mě ohromně potěšilo, že ji autorka neudělala přehnaně drsnou, téměř mužskou (jako třeba v případě Katsy z Výjimečné). Celaena je bojovnice, o tom žádná, ale stále zůstala zachována její ženská podstata a tak to má být.

Jindy bych také nadávala na otřepaný milostný trojúhelník, ale tady se toho nedočkáte. Jak prince Doriana, tak i kapitána Chaola mám ráda. Nedokážu si představit, který z nich by byl pro Celaenu lepším partnerem. Ale řeknu vám tajemství: já fandím Chaolovi.

Pokud jde o děj knihy, tak mi tady trošku schází nějaká pořádná akce. V příběhu o bojovnících a turnaji bych čekala nějakou tu řežbu.

Hodně se mi líbilo pojetí magie, respektive zákaz o jakékoli zmínce o ní. Ve fantasy knihách, kde se to mágy a čarodějkami jen hemží, je to celkem nezvyklé a originální.

Ani nedokážu slovy vyjádřit, jak moc se těším na další díly. Autorka naťukla spoustu věcí, které vypadají vážně zajímavě.
Od Skleněného trůnu jsem měla přímo gigantická očekávání a nejsem zklamaná ani trochu. Navíc se mi neskutečně líbí i knižní obálka.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama