Stopařův průvodce galaxií (Douglas Adams)

11. října 2015 v 17:02 | Mira
Oficiální anotace:
První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.


Recenze:
Já prostě ujeté knihy miluju. Samozřejmě pokud jsou napsané alespoň trochu na úrovni. Stopařova průvodce galaxií jsem přečetla nějakých pár let dozadu a začínám vážně uvažovat nad tím, že po něm sáhnu znovu. Stylem mi připomíná Úžasnou Zeměplochu od Terryho Pratchetta.

Než se pustíte do čtení, měli byste si ujasnit, jestli jste schopní překousnout anglický humor a bláznivý děj plný absurdností a šílených zvratů. Stopař není knihou pro suchary. Nečekejte ani nějak extrémně složitý příběh, spíš jen takové ztřeštěné dobrodružství. Právě něco jako v Zeměploše.

Pro mě není tato kniha skvělá jen po stránce příběhové, ale i co se týče postav autor zabodoval. Především prezident Zafod je klenotem celého příběhu. Ano, občas leze na nervy, ale jeho podivná tělesná schránka a povaha zaručeně pobaví. Navíc sypal z rukávu bezvadné hlášky. Na paty mu šlape robot Marvin, který je v neustálé depresi. Nebojte, nepřenese ji na vás, poněvadž i on se s vtipnými výroky a chováním činí znamenitě.

Navíc vám Stopařův průvodce galaxií poskytne několik důležitých rad pro život. Kupříkladu se dozvíte, proč je tak důležité mít při stopování ručník, proč se vyhýbat vogonské poezii, proč kontrolovat místní plánovací odbor na Alfě Centauri a co je tak úžasného na čísle 42.

Zároveň vám kniha předá jedno důležité poselství. Jaké? Tohle:

Nepropadejte panice!

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama