Už je tady zas (Timur Vermes)

16. října 2015 v 21:10 | Mira
Oficiální anotace:
Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da.
Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím milion výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do pětatřiceti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.


Recenze:
V mnoha internetových recenzích jsem četla, že Už je tady zas je knihou, která člověka donutí brečet smíchy. Což je podle mě hyperbola jako noha. Nemůžu říct, že by mě tato kniha přímo zklamala, jen jsem od ní po převaze pozitivních ohlasů čekala víc.

Velkým lákadlem pro mě byla postava Adolfa Hitlera zasazená do naší doby. Zajímalo mě, jak se vypořádá s pro něj zcela novým světem. A určitě mě také zajímalo, jak vůbec takový přesun v čase uskutečnil a jak ho autor vysvětlí.

Myslím, že autor skvěle zvládl Hitlerův charakter. Jelikož se jedná o historickou postavu, dozvěděla jsem se díky ní spoustu věcí o druhé světové válce a to nenásilnou a vcelku zábavnou formou. Je znát, že Timur Vermes má toto období dějin v malíku. Občas mi však přišlo těch poznatků až moc a nudila jsem se. A jak se vůbec Vůdce dostal do naší doby? Těžko říct, vysvětlení se nevyskytlo, což mě asi mrzí ze všeho nejvíc. Chápu, že se jedná o politickou satiru a ne nějaké sci-fi, ale když už je nakousnuto takové téma, mělo by se čtenáři dostat alespoň částečné odpovědi.

Jak jsem řekla, je to politická satira, takže byste měli počítat s velkým množstvím narážek na současnou německou politickou situaci. Politika všeobecně není zrovna moje parketa a jsem ráda, že se jakž takž orientuju v té naší, natož abych ještě zkoumala tu německou.

V této knize se vyskytují vůbec ty nejhloupější postavy, o jakých jsem kdy četla (konkuruje jim snad jen Anastasia Steel z Padesáti odstínů). Hlavní postava je výborná, ale u zbytku by jeden brečel. Jsou jako tupé stádo. Nepřijde mi normální podporovat chlapíka s Hitlerovou filosofií, hajlovat kvůli němu a ještě ho dosadit do televizní show, kde svůj zvrácený pohled na svět prezentuje široké veřejnosti. Jistě, těch, kteří imitují Hitlera je víc, ovšem každý by měl znát únosnou mez, kdy legrace končí. Za všechny ty hlupáky, kterých jsem si "užívala" po celou knihu do sytosti, má u mě jedno velké mínus.

Tak tedy komu by se mohla kniha Už je tady zas líbit? Jednak milovníkům druhé světové války, jednak těm, kteří mají v oblibě černý humor. Nebo zkrátka těm, kteří si přejí přečíst si něco neotřelého a nezvyklého.

Za sebe bych ji hodnotila jako průměr.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama