Archiv (Victoria Schwab)

22. listopadu 2015 v 21:20 | Mira
Oficiální anotace:
Šestnáctiletá Mackenzie pracuje jako Správce v Archivu, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Říká se jim Historie. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu je i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se nikdy nevyrovnala.


Recenze:
Archiv jsem si chtěla koupit už před relativně dlouhou dobou. Díky anotaci a na pohled pěkné obálce mě vážně zaujal. Ale pak jsem si na něj přečetla recenzi, ve které byl Archiv nelítostně rozcupován. Takovou kritiku nejsem schopná vypustit do světa ani v té nejhorší náladě Smějící se No, tak od nákupu sešlo. Ovšem v našem městě otevřeli krámek s levnými knihami, který mám po cestě domů, a shodou náhod tam měli právě Archiv za opravdu super cenu. Proč to nerisknout? Nakonec se z něj vyklubala fajn kniha.

Sice jsem po přečtení neměla takový ten "páni to bylo něco!" pocit, ale Archiv je pěkně napsaný a děj postupoval rychle. Vadily mi pouze dvě věci.

První z nich byly vzpomínky na dědečka Bishopa, které byly doslova všude. Mnohokrát leccos vysvětlily, ovšem autorka jimi klidně přerušila napínavý okamžik, což mě teda moc netěšilo.

Druhou je pak nedostatečné využití nápadu. Vždyť myšlenka Archivu nabízela tolik možností! Místo toho autorka prostřednictvím Mackenzie řeší, jestli je lepší tenhle kluk nebo tenhle a jak by toho jednoho chtěla pořád líbat… prostě puberťácké problémy, které nám podstrkují tucty jiných knih. Zkrátka myšlenka originální, zpracování pokulhává.

Především se mi líbila druhá polovina knihy, kdy na světlo světa vyvstávají různé záhady, objevují se palčivé problémy a hlavní hrdinka, Mackenzie, neví, kde jí hlava stojí. Nechybí ani pořádná akce a napětí. Konečné rozuzlení příběhu se mi moc líbilo a překvapilo mě.

Mackenzie je prototyp YA hlavních hrdinek: je statečná, do všeho strká nos, nebojí se zariskovat, často je pěkně prostořeká a ještě častěji vyvádí takové blbosti, že by jí jeden nejradši dal pohlavek. Pokud aktivněji čtete YA, určitě tenhle typ hlavní hrdinky znáte. Mně tedy k srdci nějak výrazněji nepřirostla, ale ani mi nebyla protivná.

Z vedlejších postav mám ráda Wese a Owena a Rolanda. Wes a Owen jsou typy kluků, které má ráda snad většina holek. A Roland… je zkrátka Roland. Starší muž, Knihovník, který nad Mackenzie drží ochranou ruku a vytahuje ji z průšvihů. Mám ho ráda, protože jí dost pomáhal, i když tím porušoval pravidla.

Jak jsem řekla, Archiv je fajn kniha, ale nejspíš ve vás nezanechá nějaký hlubší dojem. Příjemné, nenáročné čtení a nic víc. Navíc vsadím boty, že ji i pomalejší čtenáři "slupnou" velmi rychle.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama