Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

15. listopadu 2015 v 23:36 | Mira
Recenze:
O této knížce můžu s klidem prohlásit, že je univerzální a měla by sednout většině lidí bez ohledu na věk. Každá věková kategorie totiž Malého prince vnímá jinak a každá ho také jinak pochopí.


Pro malé děti to je hezká pohádka o chlapečkovi cestujícím po planetách, o mluvících zvířátkách a kytičkách. Dospívající už proniknou více do hloubky a v těchto na prvních pohled dětských věcech naleznou skrytý smysl. No a dospělí už by měli vidět především moudra roztroušená mezi řádky.

Malý princ je knížečka velmi útlá, napsaná jednoduchým jazykem s nesložitým dějem. Přesto se autorovi nějakým záhadným způsobem podařilo do ní propašovat mnoho filozofických myšlenek, které si dokázaly podmanit celé generace čtenářů a čtenářek. Tomu říkám úspěch.

Já jsem k této knize zpočátku přistupovala s jistou rezervou. To víte, povinná četba. Na první přečtení mě nijak zvlášť nenadchla. Ale řekla jsem si, že když to je tak krátké, přečtu si to za pár dní znovu. Když už nic jiného, alespoň to budu mít pěkně vštípené na případné zkoušení z literatury.
A na druhé přečtení se můj pohled změnil. Malý princ si mě získal. Už chápu všechny ty lidi, kteří ho milují. Sice se nedá říct, že bych ho mohla vychválit až do nebes a pět na něj ódy, ale líbil se mi a opravdu jsem našla chytré myšlenky tam, kde jsem je prve přehlédla. Na konci jsem nevěděla, zda být smutná a plakat nebo být šťastná a usmívat se.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama