Kniha vs. film: Frankenstein

7. prosince 2015 v 22:34 | Mira |  Myšlenkové pochody
Sice jsem původně měla v plánu dvě recenze, ale vzhledem k tomu, že mám čerstvé zážitky z kina, tak dám přednost tomuto. Asi je všem jasné, o co jde, ale raději to ještě vysvětlím:

V tomto článku se podívám na zoubek rozdílům mezi Frankensteinem knihou a filmem, který nyní promítají v našich kinech.

Btw na knihu jsem psala recenzi, kterou můžete najít tady.Srovnání
Příběh z pera anglické autorky Mary Shelley je filozofického rázu a opravdu se tu dá najít spousta zajímavých myšlenek. A tuhle jeho část film Victor Frankenstein od režiséra Paula McGigana pohřbil.

Neříkám, že je to film špatný. Efekty jsou skvělé, herecké obsazení taktéž, špinavá a temná atmosféra Londýna diváka pohltí, dialogy jsou inteligentní, kostýmy nádherné a celkově má film dobré tempo. Ale je to zkrátka další ze série prostých akčních filmů, u kterých se divák pobaví, ale nic mu to nedá. Postrádá to onu hloubku, kterou Mary Shelley vnesla do své knihy.

Aby film sklidil úspěch, bylo přidáno mnoho postav a mnoho scén, které kniha postrádala. Sice jsem Daniela Radcliffa viděla ráda i v jiné roli, než coby Harryho Pottera, ale přišlo mi to zbytečné. Proč by měl být příběh o vztahu vědce a jeho výtvoru vyprávěný z pohledu nějakého Igora? Vždyť právě kvůli tomu se na plátno nedostaly ty nejdůležitější a nejlepší knižní pasáže. Popravdě Victor ani jeho monstrum moc prostoru nedostali.

Vůbec se mi nelíbilo, že vynechali celý Victorův život a z něj samotného udělali šílence. A už vůbec se mi nelíbilo, že z jeho výtvoru udělali hloupou, násilnickou věc. Frankensteinovo monstrum bylo inteligentní, uvědomovalo si samo sebe a vyvíjelo se. Právě na něm autorka ukázala vývoj lidské rasy. Ve filmu maximálně pobořilo půlku hradu, než se jej našim chrabrým vědátorům podařilo skolit. Což je celé špatně. Udělali z něj právě to monstrum, kterým být nemělo.

Celkově byl film na pohled pěkný, ale chyběla mu krása a hloubka knihy. Kdybych měla zvolit vítěze, pak by jím byla stoprocentně kniha.

Na závěr mám otázku: Chtěli byste víc takových srovnání? Kupříkladu na Ten, kdo stojí v koutě, Hvězdy nám nepřály, atd...? Svůj názor můžete vyjádřit v anketě pod článkem Mrkající Pokud převáží možnost "ano", pak bych na to založila zvláštní rubriku a ještě tomu doladila detaily. Tenhle článek berte jako zkušební.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte zájem o více článků na téma Kniha vs. film?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama