Nejkrásnější (Marissa Meyer)

27. prosince 2015 v 21:51 | Mira
Oficiální anotace:
Čiré zlo má své jméno, skrývá se za maskou klamu a používá osobní romantické kouzlo, aby získalo moc nad ostatními. A kdo je doopravdy královna Levana? Dlouho předtím, než jí cestu zkřížily Cinder, Scarlet a Cress v Měsíčních kronikách, žila Levana úplně jiný příběh příběh, který nebyl nikdy vyprávěn až dosud. Marissa Meyerová, autorka ságy Měsíční kroniky, odhaluje v knize Nejkrásnější ze všech život své magnetizující záporné hrdinky, nezapomenutelný příběh o lásce a válce, zradě a smrti.Recenze:
Víte, k Levaně jsem při čtení retellingových Měsíčních kronik vždy chovala jakýsi zvrácený obdiv. Nemám ji ráda, ale obdivovala jsem ji za to, jak si dokáže každého podmanit, jak dokáže s každým manipulovat a jak dovedně splétá intriky. Jakmile jsem dočetla Nejkrásnější, udělala jsem si o ní jiný obrázek a coby hlavní záporák pro mě značně ztratila lesk.

Teď vím, že Levana odjakživa byla hloupá a vyšinutá naivka. Sama sobě namlouvala, že je ubohou chudinkou a to, co dělá, dělá pro dobro všech. Autorka se snažila podat ji v takovém světle, aby si všichni řekli: "Jejda, vždyť ona vlastně není tak zlá. Má svoje důvody, aby se tak chovala." Jasně, prožila si toho hodně. Rodiče si jí nevšímali, sestra jí nejenže ubližovala a shazovala ji, ale Levana musela žít celý život v jejím stínu. To jí dost pokřivilo charakter, což nevadilo do té doby, než se jí dostala do rukou moc. Jenže ať měla život jaký chtěla, není to omluva pro její činy, byť konané v dobré víře. Navíc já všeobecně nemám ráda, když autor dobrému a jaksepatří záporákovi přidá ubrečenou a drsnou minulost, aby se ukázalo, že zlé skutky páchá kvůli křivdám spáchaným vůči jeho osobě. Proč alespoň nějaký záporák nemůže být zlý prostě jen tak, že se mu to líbí a baví ho to?

Vlastně většina Měsíčňanů mi přišla zvláštní. O Channary jsem si myslela, že byla právě hodná, ale ona vlastně byla úplně stejná jako Levana, možná horší. Levana se alespoň snažila, aby Měsíc vzkvétal a lidé se měli dobře. Channary se zajímala jen o sebe. Ovšem k její cti musím dodat, že alespoň na dceři jí záleželo a měla ji ráda. Takže jediná postava, kterou jsem si za celou knihu oblíbila, byl Evret. Ten chlap byl anděl, jinak si nedokážu vysvětlit, jak to všechno mohl snášet. A hrozně mě mrzelo to, co se mu stalo.

Nejkrásnější mě bavila úplně stejně jako zbytek série, byť je podstatně útlejší než zbylé knihy. Autorka opět dokázala naplno využít svých schopností. Čtivé, zajímavé, originální. Pokaždé mě překvapily zmínky o Zemi v "úplňku" a o jejím "dorůstání".

Pokud máte rádi Měsíční kroniky, pak můžu tento dodatek vřele doporučit.

Na závěr bych zmínila ještě knižní obálku, která je sice hezká, ale na originální nemá. Ta originální knihu a události v ní popsané lépe vystihuje.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama