Jáma a kyvadlo a jiné povídky (E. A. Poe)

8. ledna 2016 v 18:24 | Mira
Oficiální anotace:
Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru.
Nejznámější z nich - Jáma a kyvadlo - je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.


Recenze:
Řeknu to takhle - King to není. I když se jedná o "hororové" povídky, v pohodě jsem je četla v jednu ráno a neměla jsem problém jít pak spát. Samozřejmě ale musíme brát ohled na dobu, kdy byly napsány. Věřím, že v tehdejších časech, mohly někoho pořádně vyděsit.

Sice vám z této knihy nebude přejíždět mráz po zádech a vlasy vám nebudou vstávat hrůzou, ale nemůžu upřít skvělou atmosféru. Autor si dokáže pohrát s psychologií postav, s prostředím, tématem a dává si záležet na gradaci děje.

Ovšem v tomto souboru povídek jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými díly. Zatímco u jednoho sedíte napnutí jako struna a děj doslova hltáte, u dalšího se vám klíží víčka a jde na vás spaní. Na druhou stranu některé povídky mají tam bizardní téma, že vás proberou (např. povídka Berenice - co to jako bylo s těmi zuby?)

Nejlepšími povídkami pro mě byli Jáma a kyvadlo, u které je právě dobře napsaná psychologie postavy, Maska červené smrti, protože mě zaujal název a povídka měla celkově pro mě zajímavou atmosféru, Černý kocour, který je opravdu brutální a téměř až odporný, a proto jeho čtení ve mně vyvolalo silné emoce a nakonec Metoda doktora Téra a profesora Péra. Ta je vážně zvláštní.

Nesmím opomenout zmínit, že právě v této knize se nachází Poeovo asi nejznámější dílo: báseň Havran.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama