Pán much (William Golding)

15. ledna 2016 v 18:59 | Mira
Oficiální anotace:
Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?


Recenze:
Nejspíš budu působit jako literární barbar, ale mně se Pán much moc nelíbil. Což je divné, protože téměř všichni tuto knihu chválí.

Nejprve na mě příběh působil jako takový Robinson bez Robinsona. Chvíli trvalo, než jsem se dokázala začíst, jelikož mi autorův styl nepřišel vůbec poutavý. Prostředek knihy se mi líbil především kvůli tajemné příšeře, která se začala objevovat, ale ke konci se mi opět četlo hůř a hůř.

Kniha, ačkoliv se na prvních stránkách podobá Robinsonovi, opravdu není žádný hezký dobrodružných příběh jako ten napsaný Defoem. Popravdě, Pán much je kniha temná, plná zoufalství, rivality a krvelačnosti. Některé pasáže byly vyloženě nechutné a brutální. Detailní popis toho, jak někomu puká lebka a mozek se dere ven, vážně číst nepotřebuju, i když musím ocenit naturalistické zpracování.

U čtení mě nedokázal udržet příběh a bohužel ani autorův styl psaní, který mi přišel nezajímavý.

Takhle to vypadá, že Pán much je pro mě naprostý propadák, ale přece jen jsem našla pár dobrých vlastností této knihy. Líbily se mi charaktery předních chlapců, ty dokázal autor popsat dost reálně. Každý z nich byl osobnost. Za druhé se mi líbilo i skryté poselství. Jak málo stačí k tomu, aby civilizovaná společnost vystavena extrémním podmínkám morálně poklesla na úroveň divé zvěře? Jaká zvěrstva jsou ochotní civilizovaní lidé provádět pod tlakem?

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama