Pistolník (Stephen King)

24. ledna 2016 v 18:54 | Mira
Oficiální anotace:
Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se prolínají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...


Recenze:
Stehen King je můj nejoblíbenější spisovatel, ačkoliv ne všechny jeho knihy se mi líbily. Mezi některými tituly jsou propastné rozdíly v kvalitě. Zatímco některé knihy jsou naprosto úžasné (Řbitov zvířátek), tak z dalších není člověk kdovíjak nadšený (Holčička, která měla ráda Toma Gorgona). Temná věž, jejímž prvním dílem je právě Pistolník, je údajně tím nejlepším z pera tohoto amerického spisovatele.

Už v úvodu mě dostala věta "Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách.". Je zajímavé, jak taková jediná věta dokáže navodit atmosféru. Sám King prohlašuje, že tohle je nejlepší první věta, jakou kdy napsal. No, já s ním prozatím souhlasím.

Mnoho lidí tvrdí, že Pistolník je nejslabším článkem sedmidílné Temné věže. Pokud ano, tak ty ostatní díly musejí být natolik fantastické, že se to slovy ani nedá vyjádřit, protože mně osobně Pistolník připadal skvělý.

Celá kniha má zvláštní, ponurou a fantaskní atmosféru. Někdy jsem absolutně netušila, co a proč se v knize děje, ale líbilo se mi, že se to děje. Tento pocit jsem měla především u flashbacků. King čtenářům v této knize pouze lehce nastínil minulost hlavní postavy, ale s informacemi velmi šetřil. Proto jsem po dočtení byla docela rozmrzelá. Nevím, kam budou další knihy směřovat. Jen vím, že se na to sakra těším.

Hlavní postava, to je případ. Nedá se s určitostí říct, zda je Roland klaďas, záporák nebo ani jedno. Je tajemný jako hrad v Karpatech. Ale je naprosto boží, i když některá jeho rozhodnutí mě mrzela.

Tuto knihu musím mít ráda už jen kvůli tomu, že se zde nachází jeden z mých oblíbených citátů: "Tak jdi. Jsou jiné světy než tento." Popravdě mě ale zarazilo, v jaké souvislosti byl vysloven.

Jediné, co mě poněkud zklamalo, byl konec. Čekala bych něco epičtějšího. Ovšem celkový dojem mi to nezkazilo.

Dá se říct, že z této knihy nevím zhola nic. Kdo je přesně Pistolník? Co se stalo s jeho světem? Co je vlastně Temná věž (jasně, je to věž a ke všemu temná, ale jakou má funkci?)? Kde je? Proč ji Pistolník tak neúnavně hledá? To abych se pomalu pustila do dalších knih.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama