Strach moudrého muže (Patrick Rothfuss)

3. ledna 2016 v 18:40 | Mira
Oficiální anotace:
Ve druhém svazku Kroniky Královraha donutí stupňující soupeření s vlivným členem šlechty Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na Králově cestě. Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními Ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé magie.


Recenze:
Máme tu další díl z doposud nedokončené trilogie Kronika královraha. Patrick Rothfuss nás znovu vrhá do svého fantastického světa po boku svého ještě skvělejšího hrdiny, rusovlasého čaroděje Kvotheho.

Pokud jste četli předchozí díl a líbil se vám, ze Strachu moudrého muže budete ještě nadšenější. V této knize autor opustil zdi Univerzity a vypustil svého hrdinu do světa za dobrodružstvím. A že jich bylo!

Tato kniha by se teoreticky dala rozdělit na raz dva tři… pět částí. První z nich by byla pobyt u Alverona. Ta se mně osobně líbila ze všech nejmíň, občas mě i nudila. Samozřejmě Rothfuss i sem dokázal propašovat celou škálu zajímavých a originálních prvků, ale i tak mi přišlo, že tuto část zbytečně natahuje.

Druhou část bych definovala jako hon na bandity. A tady začíná to pravé, napínavé dobrodružství. Zároveň do příběhu vstupují nové, zajímavé postavy, z nichž jedna ovlivní pozdější průběh děje. Právě tady se Kvothe naučí nějaké ty nové triky a předvede, co v sobě má.

Třetí je pobyt v bájné říši. Kvothe se seznamuje s jinou magií, než doposud znal. S magií tělesných potěšení. A jeho mentorem není nikdo jiný, než nejkrásnější žena světa, Felurian. Tahle část mi přišla taková pohádková. Říše Fae je barvitá a skrývá mnohá překvapení. Ačkoliv se v této části nic moc nedělo, bavila mě.

Předposlední částí je navštívení Ademů. Tohle bylo hodně dobré. Hned po banditech pro mě ta nejlepší část.

No, a poslední je návrat na Univerzitu.

Jak vidíte, Kvothe si prožil mnohé. Což je zároveň kámen úrazu této knihy. Čím dál více se vzdaluje od hlavního tématu. Nejenže čtenář nedostává odpovědi na otázky vznesené v předchozí knize, ony vyvstávají stále další a další. Například po dočtení mě okamžitě napadlo: "Kdo je sakra doopravdy Bast a o co mu jde?" Odpovědi se zřejmě jen tak nedočkám, jelikož závěrečný díl, Dveře z kamene, je v nedohlednu.

Na druhou stranu značné množství dějových zákrutů dává autorovi prostor uplatnit svou velkou fantazii a ukázat, jak dokonale má vše promyšlené. Navíc každá píseň, každičký v knize vyprávěný příběh jsou skvosty samy o sobě a krásně doplňují celkovou atmosféru.

Jen mám takový dojem, že vše neodvratně spěje ke špatnému konci a ve Dveřích z kamene nás nečeká nic pěkného.

Postavy mají propracované charaktery a některé působí, jako vystřižené z reálu. I když takovou Dennu začínám zvolna nesnášet. Přijde mi vůči Kvothemu hrozně nevděčná. A celkově mi nesedí. Ale to je věc názoru. Ovšem čím dál víc začínám zbožňovat Elodina, který se pohybuje na hranici geniality a šílenství.

Strach moudrého muže je úžasná kniha obsahující spoustu geniálních pasáží. Rothfussův styl psaní je téměř až poetický a činí tak z každé věty nádherné dílo. Ale je to kniha až moc dlouhá. Minimálně tři sta stran je přitom pouhá příběhová vata. I když krásně napsaná, pořád vata. Možná by bez ní měl příběh větší spád a údernost, ale kdoví…

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama