Ztracený ráj (John Milton)

22. ledna 2016 v 21:20 | Mira
Oficiální anotace:
Ztracený ráj je považován za jedno z nejvýznamnějších literárních děl napsaných v angličtině. Jedná se o rozsáhlou, dvanáct knih čítající, epickou báseň Johna Miltona psanou v blankversu nerýmovaném verši o pěti jambických stopách.

Příběh začíná v pekle, kde se Satan hlavní protagonista eposu a jeho následovníci vzpamatovávají z porážky ve válce vedené proti Bohu. Satan jim říká o stvoření nového světa a nového druhu bytostí dle dávného proroctví. Lidem Evě a Adamovi je v ráji zakázáno jediné jísti ze Stromu poznání. Satan se vydává na pouť rájem, kde převtělen za hada svede Evu k prvnímu hříchu ochutnání jablka ze Stromu vědění zakázaného. Bůh posílá svého Syna soudit viníky Eva s Adamem jsou vyhnáni z ráje.


Recenze:
Ztracený ráj je epická báseň složená ze dvanácti knih, napsaná formou blankversu. Jeho autorem je básník z období renesance, John Milton. To nejspíš známe všichni z hodin literatury.

Pokud mám mluvit upřímně, tak se mi Ztracený ráj četl hrozně těžce. Takhle špatně se mi četlo jen máloco. Nedávám to za vinu autorovu nedostatečnému umu - Milton uměl psát dost dobře - ale spíš období, ve kterém kniha byla napsána. Zastaralost projevu je znát na první pohled. Samozřejmě svou troškou přispělo i to, že se jedná o báseň. Poezie je pro mě taky kámen úrazu.

Ačkoliv jsem si musela některé části číst i třikrát, než jsem pochopila pointu, můžu říct, že se mi příběh líbil. Sice jsem ateista, ale biblická tématika se mi líbí. Příběh však šel někdy až moc do hloubky a některé zmiňované náboženské věci jsem neznala a listovat knihou až na konec, kde jsou vysvětlivky, mě rozčilovalo.

Na druhou stranu se mi líbily mnohé verše, které byly napsány jemně a s citem.

Nemůžu říct, že bych měla ráda nějakou postavu. Satan byl ctižádostivý, prohnaný a zákeřný. No prostě Satan, co po něm chtít jiného? Adam s Evou byli milující, zbožní a oddaní. Bůh… je Bůh. U těchto postav se k většímu rozepsání nic nehodí.

I když jsem této knize dala čtyři hvězdičky, nedoporučila bych ji ke čtení. Myslím, že většině lidí by se nelíbila.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama