Město schodů (Robert J. Bennett)

28. února 2016 v 19:07 | Mira
Oficiální anotace:
Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě.
Před mnoha lety mělo město Bulikov díky Božstvům moc dobýt svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Buliková byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z Bulikova se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti.
Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová.
Oficiálně je tato tichá nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou vyslanou utlačovateli Bulikova. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších špionek ve své zemi, která má za úkol vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara ponořuje do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdají být, a že její vlastní schopnosti možná také nesou dotek bohů.


Recenze:
Hrozně dlouho jsem si chtěla přečíst nějakou urban fantasy, jen jsem nevěděla, po čem sáhnout. Město schodů mě zprvu upoutalo zajímavým názvem, krásným knižním přebalem a poutavou anotací. A jelikož spadá právě do žánru urban fantasy, bylo jasno. Musela jsem ho mít.

Nejprve jsem nevěděla, co mi na knize přijde tak zvláštní. Až po několika stranách mi došlo, že je psaná atypickým přítomným časem, což se jen tak často nevidí. Podle mě je to skvělé oživení a vyprávění pak působí mnohem dynamičtěji.

Oceňuju, že se nejedná čistě jen o fantasy knihu. Autor bravurně kombinuje detektivní a špionážní prvky s prvky klasické fantasy. Právě tohle považuju za největší pozitivum knihy. Určitě by dokázala zaujmout široký okruh čtenářů, proto mě mrzí, že v našich končinách není známější.

Příběh je jednoduše skvělý. Plyne svým vlastní tempem, autor netlačí na pilu, ale zároveň nehrozí, že by se čtenář nudil. Autor ve správných chvílích vytváří různé dějové odbočky, pohrává si s retrospektivou a střídáním pohledů jednotlivých postav. Čtenáře neustále trápí velkým množstvím intrik a záhad. Informace servíruje v akorátním množství.

Velice mě zaujal i svět, kde se příběh odehrává. Je vidět, že autor promyslel i ten sebemenší detail. Dlouho jsem nečetla knihu s tak propracovanou mytologií a historií.

Postavy mi přišly neuvěřitelně živé. Hlavní hrdinka možná může působit nevýrazně, ale mě přišla neuvěřitelně sympatická. Nejednalo se o žádnou mladou holku, jako ve většině knih, které čtu, ale o dospělou ženu. Možná proto nemám nic, co bych na ní zkritizovala. Vždy jednala s rozumem, byla inteligentní a v jejím chování jsem nenašla nic nelogického.
Ostatní postavy jsou stejně povedené. Každá má své světlé i temné stránky a já jsem na některé v průběhu knihy mockrát změnila názor.

A nějaká kritika? Nebude. Tahle kniha je dokonalá. Naštval mě jedině to, že se jedná o první díl trilogie. Snažím se nenačínat nové série, ale mám na to nehoráznou smůlu.

Město schodů patří jednoznačně mezi nejlepší knihy, jaké jsem četla.

Hodnocení:

Město schodů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama