Grey (E. L. James)

20. března 2016 v 21:03 | Mira
Oficiální anotace:
Život Christiana Greye je čistý, disciplinovaný, plně pod kontrolou, plný bohatství a… naprosto prázdný. Až do dne, kdy do jeho života vstoupí Anastasia Steele. Snaží se na ni zapomenout, vytěsnit ji, ale místo toho ho strhne bouře emocí, kterou nedokáže pochopit a které nedokáže odolat. Dá mu Ana zapomenout na hrůzy dětství, které Christiana pronásledují každou noc? Nebo ho jeho temné sexuální touhy a snaha kontrolovat vše včetně téhle dívky donutí zničit křehkou naději, kterou mu Ana nabízí?


Recenze:
Ani si nedokážete představit, jak jsem byla šťastná, když jsem zjistila, že Christian nemá žádného otravného vnitřního boha, který by se válel na lenošce nebo dělal salta. Díky alespoň za tohle, E. L. James! Smějící se

Autorka se očividně rozhodla z populárních Padesáti odstínů vytřískat ještě větší finanční obnos a napsat další knihu. Lidská chamtivost opravdu nezná mezí. No, každopádně tedy dostala šanci poučit se z vlastních chyb a dát své další knize úroveň. Chopila se této příležitosti? Ne.

Docela mě překvapilo, že se ani po třech vydaných knihách její styl psaní nezlepšil. Vždyť to je snad nemožné. Pokud člověk píše, zlepšuje se, aniž by se o to snažil. Ke zlepšení psaného projevu ostatně stačí i pouhé čtení knih. Jak je tedy možné, že nenastala změna k lepšímu? Navíc dostala zpětnou vazbu od čtenářů. Ti jí v podstatě připomínky na zlepšení naservírovali na stříbrném podnose. Jediné, co autorka měla udělat, bylo řídit se jimi. Ale stejně je kniha psaná stejně primitivně a s opakujícími se slovními spojeními.

Navíc mi přijde docela ubohé, že jen opsala první knihu této série, akorát změnila postavu a přidala pár nových pasáží. Kopírovat samu sebe, to už je jiný level. Teď si beztak někdo říká: "A co jsi čekala?" Tak například jsem čekala, že by se autorka mohla zaměřit na Christianovo dětství, když silně ovlivnilo jeho charakter. Nebo mohla psát o jeho pubertě a vztahu s Elenou, která ho přivedla k, ehm, řekněme odlišným sexuálním touhám. Nebo co takhle popsat i to, jak si hledal své sub a jak mezi nimi probíhal vztah? Stačila by i Leila, která hraje důležitou roli ve druhé knize. E. L. James měla mnoho možností a nevyužila ani jedinou z nich.

Celou knihu jsem zřetelně pociťovala, že postava pana Maniaka posedlého kontrolou a Pronásledovatele a.k.a Christiana Greye je psaná ženou. Řekla bych, že s psaním opačného pohlaví má problém mnoho spisovatelů. V knize psané ich formou to jde vidět hodně.

Ovšem musím říct, že se mi Grey přece jen líbil mnohem víc, než Padesát odstínů šedi. Christian je mnohem zajímavější vypravěč než Ana. V jeho očích se ani samotná Anastasie nejevila jako taková blbka. Kdybych nečetla verzi psanou jejím pohledem, byla by mi snad i sympatická.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 28. března 2016 v 0:04 | Reagovat

Před nějakou dobou jsem někde zahlédla, že Meyer chtěla napsat "jinou" verzi Twilightu, kde je holka upírka a kluk člověk, jinak úplně to samý. Při čtení článku jsem si na to vzpomněla.

Jsou lidi, kteří se prostě nezlepšují. Co jim je po tom, že vydali absolutní škvár, hlavní je, že se to prodává.  Zaměřit se na něco důležitého? Cha!

2 Mira Mira | 28. března 2016 v 23:08 | Reagovat

[1]: Jéje Nelogična u mě na blogu. To je velká událost, jdu bouchnout šampaňský :-D

Chtěla napsat? Nejenže ji napsala, ona už ji i vydala! :-D Ta knížka se jmenuje Life and Death, pokud bys měla nutkavou potřebu se po ní pídit, i když mám takový dojem, že zrovna nebudeš skalní fanynka Twilight ságy :-D

Jinak je to přesně tak, jak říkáš a E. L. James je toho „zářným“ příkladem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama