Čarodějův synovec (C. S. Lewis)

29. dubna 2016 v 21:28 | Mira
Recenze:

Narnie - pohádkově krásná země, kde zvířata mluví, kde žijí bájná stvoření a kde zlá čarodějnice Jadis vládne tvrdou, mrazivou rukou. Ale bylo tomu tak vždy? Jak Narnie vypadala předtím, než na její půdu vstoupila malá Lucie Pevensiová a spolu se svými sourozenci naplnila pradávnou věštbu?

Čarodějova synovce jsem četla pár let zpátky a tenkrát ve mně vyvolal čistě negativní pocity. Přišel mi naprosto nudný a zklamal mě na celé čáře. Ovšem nyní jsem se z nedostatku jiné četby uchýlila ke knihám, které v mé knihovničce leží už dlouhou dobu, a tak přišla řada i na Čarodějova synovce.

Svůj prvotní názor jsem musela přehodnotit. Ačkoliv je tato kniha primárně určená pro děti, já si ji plně užila až na prahu dospělosti. Asi jsem nějaká podivná anomálie či co. Možná je to způsobené zkrátka tím, že jsem tentokrát pochytila věci, které dřív zůstaly mému dětskému mozečku skryty.

Především jsem si kdysi kvůli své neznalosti neuvědomila, jak výrazně se do Lewisovy tvorby promítá jeho zájem o teologii. Měla jsem jen mlhavé poznatky ohledně biblického stvoření světa, a tak jsem zdaleka netušila, že právě na jeho základech stojí celá říše Narnie. Přesto tyto markantní podobnosti nenaruší klidnou četbu ani čtenáři, který není příliš nábožensky založený.

Postavy mě nenadchly, ale na druhou stranu ani neurazily. Digory s Polly jsou děti a dle toho se také chovají, aby se přiblížily cílové skupině čtenářů, tedy právě dětem. Jejich prostřednictvím však autor do knihy vkládá všemožná morální poučení.

Děj je možná jednoduchý a v některým částech i lehce předvídatelný, avšak je psaný plynule a já ho považuju za vysoce oddechové čtení. Hezké, milé, nenáročné.

Čarodějův synovec je pěkná kniha. Je mi malinko líto, že se jí nedostalo filmového zpracování. I když možná je to dobře, protože takhle mohla zapracovat moje vlastní fantazie a já si detaily představovala po svém. Zfilmování by jen poničilo mé představy o vzniku Narnie.

Jsem hrozně ráda, že jsem této knize dala druhou šanci. Může se zdát, že je zbytečná a že samotný příběh mohl klidně začít právě až od Lva, čarodějnice a skříně, ale mě potěšilo, že díky Čarodějovu synovci jsem dostala odpovědi na otázky, které se mi v hlavě vyrojí při každém sledování filmů o Narnii. Především jsem spokojená, že konečně vím, odkud se vzala kouzelná skříň a jak se do Narnie dostala Jadis.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama