Lev, čarodějnice a skříň

27. května 2016 v 23:10 | Mira
Oficiální anotace:
Sourozenci Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou hlavními postavami slavného fantasy bestselleru C. S. Lewise, bestselleru, v němž se střetne dobro a zlo ve světě obrů, trpaslíků a dalších bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...


Recenze:
Dá se říct, že tu a tam z Lewisova díla dýchá atmosféra knih od Tolkiena. Jak by ne, tito dva spisovatelé byli dobrými přáteli. Ovšem kdo by čekal druhého Pána prstenů, byl by Narnií asi velice zklamán.

Tím nechci říct, že jsou Letopisy Narnie špatnou volbou ke čtení. To vůbec ne. Kdyby mi bylo takových osm devět, zhltla bych tuto knihu jako malinu s obrovským nadšením. Ovšem nyní ve mně Lev, čarodějnice a skříň nevyvolává žádné zvláštní pocity. Nevím, čím to je, ale Letopisy Narnie mi přijdou nemastné neslané. Žádné zvraty, žádná překvapení, žádná pořádná akce. Nuda, byť pěkně napsaná. Asi bych čtení Narnie zanechala, kdybych si neslíbila, že tuto sérii letos dočtu. Ovšem je možné, že můj názor je dost ovlivněný filmem. Ten mám ráda a viděla jsem ho mnohokrát. A i když zastávám názor, že kniha je lepší než film, Narnie je další položkou na mém seznamu výjimek.

Jelikož se jedná o knihu napsanou pro děti, není divu, že stejně jako v předchozím dílu, jsou hlavními hrdiny děti. Tentokrát sourozenecký čtyřlístek Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka. Řekla bych, že tyto postavy krásně pasují do kategorie "nenadchnou, ani neurazí". Charakterově mi přijdou hrozně nijaké. Chybí jim nějaký rozměr. Něco, díky čemu bych si je oblíbila. Jediný z nich, který na mě zapůsobil, byl Edmund. Zpočátku nejhorší ze všech, neměla jsem ho ráda, ovšem během knihy prošel vývojem (jako jediný ze sourozenců) a já si ho oblíbila.
Dalšími ústředními postavami jsou pak zlá čarodějnice Jadis a lev Aslan. Milá Jadis, se kterou jsem měla čest už v předchozí knize, zprvu působí jako ohromně mocná a naprosto neporazitelná. Sama hrozně machruje, ale v okamžiku, kdy se ocitne v blízkosti Aslana, se ukáže, jak velká nicka to ve skutečnosti je.
Aslan je taková záhadná entita. Je to ta nejsilnější, nejlaskavější a nejmoudřejší bytost v Narnii. Paradoxně mě však nejvíce rozčiloval. Právě skrze něj autor do knihy nacpal opět spoustu poučování. Nevadí mi, když kniha má výchovný charakter a snaží se čtenáře vést správným směrem, ale v tomto případě je toho už opravdu příliš. Na druhou stranu s Aslanem souvisí pro mě nejsilnější moment celé knihy - jeho sebeobětování. Je škoda, že autor výsledný dojem pokazil tím, že Aslan obživl. Je mi však jasné, že Aslan nemůže zemřít. Nejenže by to dětské čtenáře naprosto zlomilo, ale… tahle obrovská čičinka prostě umřít nemůže, tečka. Narnie bez Aslana by nebyla Narnií.

Body má u mě autor opět za osobitý styl psaní.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama