Misery (Stephen King)

22. července 2016 v 13:42 | Mira
Oficiální anotace:
Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephen Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.
Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.Recenze:
Jedna z Kingových nejznámějších a nejlépe hodnocených knih. Popravdě, vůbec se mi do ní nechtělo a kdybych neměla o Stephenu Kingovi psát seminární práci, asi bych po Misery ani nesáhla. Nemám ráda surové knihy a filmy a z mnohých recenzí jsem se dočetla, že v této knize King surovostí nešetřil. Nakonec to nebylo tak hrozné a já knihu zdárně dočetla. Ovšem na zfilmovanou verzi knihy odvahu rozhodně nemám Smějící se

Stephen King v této knize dokazuje, že k nahnání strachu není potřeba příšer, duchů, zombie a já nevím čeho všeho ještě. Ne, spouštěčem strachu se může stát i člověk, pokud je podobného ražení jako jedna z hlavních postav této knihy, Annie. Paralelně s Misery jsem četla ještě To, další Kingovu slavnou knihu, a můžu říct, že Annie mi kolikrát naháněla větší hrůzu než děsivá mnohotvářná příšera s jednoslabičným jménem To.

Stvořit dobré dílo odehrávající se takřka v jediné místnosti, v němž figurují pouze dvě postavy, chce už nějaký ten spisovatelský um. A můžu říct, že King odvedl famózní výkon.

U mnoha Kingových knih mi vadí, že mají hrozně zdlouhavé začátky a některé kapitoly se strašlivě táhnou. Misery do této kategorie nepatří, protože už od samého začátku se jede na plný výkon. Ačkoliv začátek knihy není nijak strašlivý, už od prvního zjevení Annie visí "ve vzduchu" neidentifikovatelná hrozba. Hlavní postavě, slavnému spisovateli Paulu Sheldonovi, a stejně tak i čtenáři je jasné, že se budou dít nehezké věci.

Příběh není nijak složitý právě kvůli malému množství postav a míst, ale i tak nabízí spoustu překvapivých zvratů a nezapomenutelných pasáží, při kterých mě mrazilo. Třeba mi v hlavě utkvěla pasáž s hoblováním. Fuj. A dost se mi líbilo, že do příběhu čas od času byly zakomponované úseky ze vznikající knihy o Misery, což vlastně byla hrdinka stvořená Paulem a důvod, proč Annie Paula věznila.

Z knihy doslova vyzařuje zoufalství a bolest. Neskutečně jsem Paula litovala. Ovšem hrozně zajímavé bylo sledovat, jak se ze silného jedince, kterým na začátku byl, stávala troska ochotná se ponižovat a dělat cokoliv, co po něm jeho věznitelka chtěla.
Annie je ukázkový psychopata. Děsivá, nevypočitatelná a jednoznačně šílená. King opět ukázal, že vykreslování charakterů je přesně jeho parketa.

Tuto knihu bych doporučila lidem, kteří se nezaleknou nějaké té brutality a těm, co vlastní silný žaludek a nervy z ocele. A pokud vám kniha nestačí, mrkněte i na film.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama