Mistr strachu (Lisa Rogak)

8. července 2016 v 22:25 | Mira
Oficiální anotace:
Biografie amerického spisovatele Stephena Kinga (nar. 1947), jednoho ze čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti a bezesporu nejvýznamnějšího představitele žánru hororu a thrilleru vůbec.

Kniha mapuje jak Kingův pestrý život - od raného dětství, přes nuzné spisovatelské začátky, až po současnost - tak monumentální Kingovo dílo, které bylo jednotlivými životními etapami ovlivňováno. Zároveň pojednává o Kingově vztahu ke své vlastní slávě, k vášnivým fanouškům, k žurnalistům a literárním kritikům a odhaluje jeho rodinné zázemí, koníčky a záliby.

Tato publikace by neměla chybět v knihovně žádného fanouška, který chce nahlédnout do zákulisí knih, kterými Stephen King dobyl svět populární literatury.


Recenze:
Nikdy není na škodu zjistit, jakým člověkem je vlastně autor vašich oblíbených knih. Tím jsem se řídila, když jsem si tento životopis pořizovala. Autorka hned v počátku zdůrazňuje, že se jedná o knihu neautorizovanou, ovšem vydanou s Kingovým vědomím. Proto vyvstává otázka, jak moc jsou informace v knize uvedené pravdivé…

Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že autorka jednoduše zasedla k počítači, vygooglila si co nejvíce dostupných informací a pak je "poslepovala" do knihy. Ke všemu snad na každé druhé stránce nezapomene zmínit, že Kinga ve velmi nízkém věku opustil otec. Jistě, Kingův život tato událost ovlivnila, ale nač to zmiňovat pořád dokola?
Dá se říct, že v této knize se čtenář nedozví nic, co by si sám nemohl zjistit. Životopis neobsahuje žádné pikantnosti nebo zajímavosti, ke kterým běžný smrtelník nemá přístup. Lehce vydělané peníze díky slavnému jménu a málo investované práce.

Na druhou stranu je pravdou, že se kniha četla dobře. Čtení životopisů nejspíš nepatří k těm nezáživnějším činnostem, i když někoho to samozřejmě bavit může. Tato konkrétní kniha je napsána čtivě a já osobně jsem ani jednou neměla potřebu ji znuděně odložit. Ke čtení mě přiměl ještě jeden palčivý důvod a to ten, že Stehen King je téma mojí seminární práce, které se budu věnovat v tomto školním roce. Ale to jen tak mimochodem.

Musím uznat, že díky Lise Rogak jsem se dozvěděla o svém nejoblíbenějším spisovateli spoustu věcí. Nikdy jsem totiž neměla potřebu je vyhledávat na internetu a mít je takto po kupě se hodí. Například mě velice zaujaly pohnutky, které Kinga vedly k sepsání některých jeho knih. Bavilo mě také číst o jeho nesnadných začátcích spisovatelské kariéry. Je obdivuhodné, že se z chudých poměrů dokázal vyšvihnout až na světovou špičku. Jako spousta jiných vynikajících autorů to neměl lehké.

Občas mi vadily nepodstatné informace jako třeba to, jakou knihu napsala manželka jednoho z jeho synů a jakou živnost provozovala jeho dcera atd. Místo toho se autorka mohla více věnovat jeho knihám. Vždyť právě Kingovy knihy jsou to, co na něm čtenáře nejvíce zajímá.
Také by kniha chtěla důslednější korekturu. Na můj vkus se v ní nachází až přespříliš překlepů.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama