Bazar zlých snů (Stephen King) 1/2

5. srpna 2016 v 22:24 | Mira
Vím, že měl být Trnový císař, ale recenzi na Bazar zlých snů jsem měla dopsanou už delší dobu Smějící se

Kvůli znakovému limitu jsem recenzi musela rozdělit do dvou článků.Oficiální anotace:
Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil.
Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života - při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. "Ty povídky jsem napsal pro vás," říká King. "Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby."

Recenze:
Na tuto knihu jsem se neuvěřitelně těšila. Vím, že to tvrdím často, ale je to tak. Maličko mě sice zamrzelo, že se jedná o povídky a ne o román, ale i tak moje nedočkavost vztahující se k této knize dosahovala monstrózních rozměrů.
Na této knize mě nejprve zaujal samotný název. Bazar zlých snů. Taky z něj cítíte ten příslib několika nocí strávených v zajetí nočních můr? Ovšem nemyslím si, že by obsah názvu dostál. O tom však později.
Druhým lákadlem pak byl Kingův komentář před každou povídkou. Tím se eliminují otázky proč to napsal, kde vzal nápady atd. Snad v žádné jiné knize od Kinga tohle nelze nalézt.
Největší bombou je ovšem obálka knihy. Krásně surrealistické vyobrazení smrti, která je zároveň jediným pojítkem pro dvacítku různorodých povídek.
Recenzi jsem se rozhodla přizpůsobit formě knihy, proto nejprve hodnotím jednotlivé povídky a finální verdikt zahrnující knihu jako celek je až na konci článku.

Batman a Robin mají spor
Bazar zlých snů jsem nečetla popořadě. Proč taky? Povídky jsem si vybírala převážně podle názvů. Když mě nějaký zajímavý název bil do očí, přečetla jsem si povídky nezávisle na její umístění v knize.
Barman a Robin mají spor mě zaujal na první pohled - no jo, fanynka Batmana. Bohužel musím říct, že se nejednalo o zrovna nejlepší start.
Netuším, z jakého důvodu dal King do knihy s názvem Bazar zlých snů povídku, která nejenže není hororová, ale vlastně je úplně o ničem. Je sice milé, že v ní King naťukává témata jako Alzheimerova choroba a upozorňuje na bezohlednost a agresivitu některých řidičů, ale to je všechno, co čtenářům může král hororu nabídnout? Tohle? Kde je nějaký děj? Kam se poděly Kingovy vyhlášené propracované postavy?
Pro mě velké zklamání.


Kostnice
Já zírám! Neměla jsem sebemenší ponětí, že se King věnuje také poezii. Pořád tvrdím, že život je plný překvapení.
Tahle volně napsaná báseň je tak zvláštní, až je vcelku hezká. Připadala mi taková snová. Něco na způsob blouznění člověka sužovaného vysokou horečkou. Surrealismus by ji nejspíš vystihoval dobře.
Rozhodně se mi líbila víc, než Batman a Robin.


Zelený bůžek agonie
Bingo! První úlovek, který dělá čest jménu knihy. Zajímavá, napínavá.


Ur
Povídka mnohem delší než předchozí kousky, ovšem její délka není vůbec na škodu. Patří do kategorie povídek, u nichž jsem upřímně litovala, že je King nerozvinul do románu.
Ur má své kouzlo. Zaobírá se nejenom paralelními světy a světově proslulými autory (Shakespeare, Hemingway, …), ale i tématu, které je jistě blízké každému knihomolovi - střet mezi e-knihami a starými dobrými knihami. Třešničkou na dortu pak byly narážky na Kingovu slavnou sérii Temná věž. Nemůžu jinak než dát plný počet hvězdiček.


Nekrology
No jo, nekrolog, to je panečku literární útvar. Se psaním jednoho jsem měla tu čest při semináři mediální výchovy, a i když se nejednalo o nekrolog v pravém slova smyslu, i tak můžu s jistotou říct, že bych se jejich psaním živit nechtěla. Hlavní postava této povídky, chlapík jménem Mike, by se mnou po prožitých událostech jistě souhlasil.
Ař je zápletka této povídky lehce předvídatelná, rozhodně patří Nekrology k těm lepším pracím.


Ten autobus je jiný svět
Název mi zněl docela tajemně, ale ve výsledku je obsah povídky obyčejný. Takový průměr.


Míle 81
Nevíte někdo, co má King pořád s těmi zlovolnými auty? Smějící se Každopádně ďábelské auto v Míli 81 u mě zabodovalo. Po trošku vleklém začátku se z toho vyklubala povídka s těmi slibovanými zuby. Doslova.


Duna
Docela zajímavá povídka, ale že bych z ní byla nějak paf se říct nedá. Nejskvělejší na ní byl konec - hodně překvapil.


Letní bouře
Vždycky těžce nesu, když v knize/filmu/kdekoliv jinde trpí zvířata. Asi proto jsem z této povídky byla tak naměkko. Jinak tato povídka má úžasně depresivní atmosféru, která čtenáři na náladě nepřidá, ale krásně podtrhuje post-apokalyptické téma.


Tommy
Já vám nevím. Oproti Kostnici mi tato poezie tolik nesedla. Nedá se jí ovšem upřít jistý půvab a jde o jakési zavzpomínání na staré časy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama