Dědictví: 15. kapitola

28. září 2016 v 21:44 | Mira
Kapitola XV. - Knihy, kterým se vyhnout


Kaylin měla díky brzkému vstávání dostatek času pro návštěvu knihovny. Rozhodla se pátrat po významu svých snů. Mockrát se stávalo, že právě sny v sobě skrývaly různá znamení. Mohlo by to platit i pro její.
Katoraská knihovna pro Kaylin byla z větší části neprobádané území. Regály s knihami se táhly v dlouhých řadách a tyčily se do závratných výšek. Už to jí připadalo ohromující, jenže se později dozvěděla, že knihovna má pět pater. To ji naprosto odzbrojilo. Pochybovala, že kdy dokáže projít celou knihovnu. Musela by tady, v království knih, trávit roky.
Plaše odmítla nabídku pomoci od jednoho z mnoha knihovníků, kteří se potulovali mezi regály a dohlíželi na chod knihovny. Připadala by si hloupě, kdyby někomu prozradila účel svojí návštěvy. O svých temných snech se nechtěla zmiňovat před nikým. S odhodláním vplula hlouběji mezi police.

Naprosto ztratila pojem o čase. Hledání ji zcela pohltilo. Zjistila, že ačkoliv knihovna na první pohled vypadá velice udržovaně a uspořádaně, přesto jsou mnohdy knihy umístěné náhodně a bez ladu a skladu. Orientaci jí usnadňovaly četné štítky s informacemi, jakého druhu jsou knihy v té či oné polici. Nakonec svůj cíl našla v zastrčené části knihovny pěkně vzdálené od vchodu. Knihy tu byly staré a zašlé. Našla si pět titulů, které ji zaujaly nejvíce. Usadila se k jednomu stolku vklíněném mezi dva regály a se zájmem si listovala stránkami Snové magie, když ji někdo zavolal jménem. Malinko se vyklonila a spatřila, jak se k ní blíží velemágyně Cordeia Vestin, s níž dnes měla mít výuku hned po snídani. Teprve nyní si uvědomila, že v knihovně zřejmě strávila až příliš mnoho času. Přísný výraz velemágyně ji v tom pouze utvrdil.
"Omlouvám se, velemágyně Vestin," spustila Kaylin tím nejkajícnějším tónem, "ale poněkud jsem se začetla a neuvědomila si, že už uběhlo tolik času." Obličej velemágyně zvlídněl. Vždy podporovala pilné osoby, které se studiu věnovaly i ve volném čase.
"Copak jsi studovala? Aeromancii? Pyromancii?"
"Ne. Vlastně jsem tu kvůli svému soukromému zájmu." Zrak velemágyně padl na Snovou magii a zamračila se. Štítivě knihu vzala do ruky a listovala jejími stranami s neskrývaným odporem.
"Vstoupení do cizího snu…, ovlivnění snů druhých…" předčítala nesouhlasně. Záhy knihu odhodila zpět na stolek. Zavrtěla hlavou. Medové vlasy, tolik odlišné od Remových, se rozlétly do všech stran. Upřela na ni pronikavý pohled. Azur jejích očí se do Kaylin vpíjel a ona věděla, že teď jí Cordeia řekne něco důležitého.
"Kaylin, víš jak obdivuju ty, kteří touží po vědění a bádají po znalostech na vlastní pěst, že ano?"
"Ano," souhlasila dívka.
"Nepochybuju o tom, že jsi sem šla s čistými úmysly."
"Chtěla jsem se jen něco dozvědět o snech. Kde se berou, jejich význam a podobné věci."
"To je pěkné, ale knihy, které jsi vzala, nejsou určeny pro nikoho v těchto zdech. Snová magie, jak sis jistě přečetla, pojednává o ovlivňování a vstupování do snů druhých lidí. Je to jistý poddruh manipulování s lidskou myslí, což je zakázané Spolkem dyležských mágů. Víš, kdo jediný tato umění praktikuje?"
"Divocí mágové?"
"Ano, někteří z těch horších. Ovšem častěji se v tom vyžívají Démoničtí mágové. Slyšela jsi o nich?" Přikývla. Otec jí vyprávěl několik historek. Patřili k nejstrašlivějšímu, nejnebezpečnějšímu a nejopovrhovanějšímu druhu mágů.
"Nechci už tě s podobnými knihami nikdy vidět. Naše knihovna má mnoho knih, jenže po některých by nebylo moudré sahat. Teď jdi. Mou výuku jsi sice promeškala, avšak další stihneš."
"Nashledanou, velemágyně Vestin." Kaylin pospíchala pryč, hlavu plnou Cordeiných slov a ještě plnější informací ze Snové magie. Přečetla si toho dost na to, aby pochopila, že její neustávající noční můry nepatří k obyčejným snům a rozhodně nepřicházejí samy od sebe. Začínala mít dojem, že jí někdo podsouvá takové sny úmyslně. Ač si velemágyně vážila a nechtěla jednat proti ní, musela se k těmto nevhodným knihám vrátit. Příště se však nesmí nechat načapat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama