Křišťálový meč (Victoria Aveyard)

16. října 2016 v 21:13 | Mira
O čem příběh je?
Mare Barrowová bývala Rudá holka z vesnice, dokud se kvůli svým zvláštním schopnostem nedostala ke královskému dvoru Stříbrných, kde si musela hrát na princeznu Marinu Titanosovou. Po zradě svého přítele a snoubence prince Mavena je Mare nejhledanějším zločincem v království. Ke dnu s sebou stáhla i bývalého korunního prince a Mavenova staršího bratra Cala.
I když je jejich vzájemné přátelství poničené, musejí spojit síly. Po krku jim nejde pouze nový král, ale objevují se i další nečekaní protivníci.
Zvládnou Mare s Calem unikat před smrtí a při tom zachraňovat Novokrevné?


Recenze:
Křišťálový meč navazuje přesně tam, kde Rudá královna skončila. Mare s Calem unikli z vlastní popravy a pod ochranou Šarlatové hlídky míří vstříc lepším zítřkům…
Nebo ne?
Pamatujete si na osudový výrok Juliana Jacose? Každý může zradit. A tím každý se myslí opravdu každý. Třeba i ti, s nimiž jste zprvu spolupracovali a pojí vás stejná barva krve. I Šarlatová hlídka, v Rudé královně prezentována jako "ti dobří", má svou temnou stránku.

Doufám, že jste se dostatečně nabažili nádhery u Stříbrného dvora, protože prostředí knihy se radikálně změnilo. Po boku Mare okusíme všechny úskalí války. Proto je příběh mnohem temnější, depresivnější a samozřejmě krvavější.
Na náladě nepřidá ani duševní rozpoložení samotné Mare, která je naprosto zničená, zlomená a po Mavenově zradě neschopná otevřít své srdce někomu dalšímu. I když tomu poslednímu se ani nedivím, já bych takové partě pitomců také nevěřila.
Po celou knihu mě neskutečně vytáčelo chování postav. Zkuste se vžít do situace Mare: bojovali jste za Rudé ideály, málem vás kvůli tomu zabili a teď jste se ocitli mezi těmi, pro něž jste tedy hrdinně bojovali a čekáte oporu, útěchu. A čeho se dočkáte? Party nevděčníků, kteří se k vám chovají buď jako ke kusu hadru nebo nebezpečnému šílenci a hází na vás veškerou vinnu. Jistě, Mare udělala pár pořádných chyb, ale kdo ze Šarlatové hlídky ne. Nejvíc mě ale zarazilo, jak chladně ji přijala vlastní rodina. Kromě Shadea, Mařina otce a tu a tam Gisy jsou mi všichni neskutečně nesympatičtí. Především její starší bratři.
I když ani tohle všechno v pozdějších fázích knihy neomlouvá Mařinu nafoukanost. Věta: "Bla bla bla jsem BOHYNĚ BLESKU bla bla bla…" se dá v knize najít snad stokrát. Měla jsem to pro zajímavost spočítat.
Naštěstí vše vylepšuje Cal, který je ještě sympatičtější než v předchozí knize, a i když on jediný má dost důvodů Mare nenávidět a stranit se jí, stal se její oporou a věrným společníkem. I to však nedokázalo vynahradit Mavyho. Ten mi chyběl.

V recenzi na Rudou královnu jsem psala, že se Victoria Aveyard opravdu hodně inspirovala v mnoha slavných knihách. U Křišťálového meče tento pocit nemám. No vlastně se něco najde. Je to spíš úsměvné, ale některé schopnosti Novokrevných, tedy lidí s rudou krví a schopnostmi Stříbrných, mi strašně připomínaly X-Meny Smějící se Asi moc koukám na filmy.

Ačkoliv je to paradoxní, Křišťálový meč mě bavil o něco méně než Rudá královna. Tam mě fascinoval nový svět, poznávání nového prostředí… zkrátka ty věci, které většinu lidí k smrti nudí. Tady je sice více akce, ale je to takové to lítání z bodu A, do bodu B, kde na vás bafnou nepřátelé, takže nouzově letíte do bodu C, kde dojde k dalšímu zádrhelu, takže frčíte dál a jste najednou v bodě Z a ani nevíte, jak k tomu došlo. A navíc mi vůbec nesedl milostný trojúhelník. V předešlé knize alespoň princové stáli za to, ale Kilorn mi k Mare opravdu nesedí. Vím, že jeho city byly naznačené už v Rudé královně, ale stejně mi celý milostný trojúhelník přišel násilně vtlačený to příběhu. Jako by snad už young adult kniha nemohla bez zaláskovaného trojlístku existovat…
Ale vážně musím autorce složit poklonu za konec. Už jsem se bála, že nastane pohádkové zakončení, kde hlavní hrdinka s grácií všechno zlo přemůže. Zatraceně, to byl zase jednou nečekaný zvrat! Na konce knih je Victoria vážně machr a má našlápnuto na opravdu peckový příběh. Věřte mi, třetí díl Rudé královny bude fakt něco.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama