Krvavá Mary (Alexander Stainforth)

21. října 2016 v 22:14 | Mira
O čem příběh je?
Hluboká noc. Parta holek. Jedna hloupá hra.
A také jeden přízrak s nejasnými úmysly.
Malým americkým městečkem, kde se nikdy nic významného neděje, otřásá série brutálních vražd. Nancy je do vražedného šílenství zapletená a již několikrát stanula vrahovi tváří v tvář. Vždy vyvázla živá a bez úhony. Proč na ní vrahovi tak záleží? A co s tím vším má společného znetvořený přízrak mrtvé ženy?


Recenze:
Legenda o této přízračné ženě je všeobecně dobře známá, i když interpretace se často liší. Podle někoho Krvavá Mary byla čarodějnice, jiné zdroje zase uvádějí, že jde o Satanovu ženu, dceru nebo sestru. Postupem času se na světlo světa vyrojily desítky identit tohoto ducha. Je jen na vás, které z nich se rozhodnete dát svou přízeň.
Její vyvolávání je oblíbenou kratochvílí, i když se všeobecně říká, že s nadpřirozenými věcmi se nemá lehkovážně zahrávat. Následky mnohdy nebývají příjemné. Ba naopak, v této knize jsou hrátky s duchy přímo smrtící záležitostí.

Přiznám se, že tato kniha mi vzala vítr z plachet. Vážně už bych se měla poučit a přestat podceňovat tuzemské autory. Krvavá Mary mě svou kvalitou opravdu dostala.
Očekávala jsem tuctovou, předvídatelnou duchařinu s vraždícím přízrakem. Nemohla jsem se více splést.

Spousta lidí, včetně mě, má někdy problémy se do knihy dostat, naladit se s autorem na stejnou vlnovou délku. Jenže Alexander Stainforth (Nenechte se zmást cizokrajně znějícím jménem, jedná se o Čecha. Vlastně se doopravdy jmenuje David Kaps. To asi nezní tak hustě, takže využívá pseudonym.) napsal příběh, který si k sobě čtenáře připoutá již během prvních pár stran. Vážně, stačí si přečíst prolog a Krvavá Mary už vás má v hrsti. Tak napínavou a krvavou záležitost jsem na úplném počátku knihy nečekala.

Tato kniha se sice nedá úplně zaškatulkovat jako horor, ale i tak mi několikrát přejížděl mráz po zádech. I když já jsem profesionální strašpytel, co se dodnes bojí příšer pod postelí, takže to o děsivosti knihy nic moc nevypovídá…
Jedná se spíše o velice napínavý thriller, kde se kromě paranormálních prvků objevuje i starý dobrý vrah z masa a kostí. Takže si na své přijdou jak fanoušci paranormálních prvků, tak i fankluby ujetých vraždících maniaků.
Samotná Krvavá Mary má v příběhu jinou roli než jsem předpokládala. Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna s ní budu sympatizovat.

Celkově bych knihu zhodnotila jako velmi napínavou, místy tajemnou, někdy i docela strašidelnou a především překvapivou. Rozuzlení celé zápletky bylo… no, fakt něco. Během čtení jsem několikrát měla "Jo, tohle je vrah!" pocit a tentokrát jsem se celkem trefila, ačkoliv v odhadech většinou bývám příšerná. Pokud není v knize zahradník (zahradník je vrahem vždycky, to si pamatujte), tak si tipnu vždy nesprávně. Sherlock Holmes by ze mě být nemohl.

Kniha má pouze dva nedostatky.
Zaprvé je strašně krátká. Vzhledem k tomu, že si drží vysokou úroveň, mohla by mít alespoň o sto stránek víc.
Zadruhé má příšerné postavy. Charaktery jsou příliš ploché a působí uměle. I dialogy mi přišly mnohdy takové bez jiskry, bez života.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama