Deníček uštvané maturantky #1

22. listopadu 2016 v 20:15 | Mira |  Myšlenkové pochody
Tenhle článek, respektive budoucí série článků, je neuvěřitelně spontánní záležitost. Nejspíš pramení z mé potřeby šířit depresi z přibližujícího se ukončení středoškolského studia i v řadách ostatních lidí, kterým je nějaká moje maturita ukradená. Co už.
Maturitní ročník překypuje různými úskalími, která musí každý maturant vytrpět, ať se mu to líbí nebo ne. Jak z názvu vyplývá, rozepíšu se o těchto nepříjemnostech ze svého úhlu pohledu. Pravděpodobně vám to nic nedá a asi vás to ani nebude zajímat, ale i tak tyto články budu psát. Když už nic jiného, je to trénink na písemnou část maturity Smějící se
Deníček uštvané maturantky bude vycházet velmi nepravidelně.Zlo v podobě seminární práce

Seminární práce, zkráceně seminárka. Písemná práce, kterou máte ukázat, jak pobyt na střední škole vypiloval váš psaný projev. Zvolíte si předmět, téma a frčíte. No, to se lehko řekne, ale hůř udělá.
Já jsem si například strašně dlouho vybírala téma. Po tom, co nám náš třídní důrazně vtloukal do hlavy, že se máme výběrem tématu orientovat na naše pozdější zaměření, pro mě byla jasná čeština (chci studovat českou filologii). Předmět by vybraný byl. Jenže co dál? Zprvu jsem uvažovala nad nějakým literárním směrem, jenže ani jeden mi není sympatický natolik, abych se s ním mordovala. Fajn.
Nakonec mi hlavou proběhla spásná myšlenka: Vždyť ráda čteš, blbko, co se takhle rozepsat o nějakém spisovateli, hm? Této myšlenky jsem se chytila jako tonoucí stébla. Vzešli z toho dva možní kandidáti. Stephen King vs. Terry Pratchett. Jestliže na můj blog chodíte častěji, pak jste se v některých článcích třeba dočetli, že oba zmínění jsou mému srdci blízcí. Dát jednomu přednost před druhým, to pro mě byla Sophiina volba. Z tohoto duelu vyšel vítězně mistr hororu z důvodů docela prostých. Mám ho načteného víc než Pratchetta, dá se o něm schrastit víc informací a navíc je bližší i vedoucí mé seminární práce, která fantasy literaturu příliš nemiluje. Jak někdo může mít nerad fantasy? Nechápu Smějící se
Říkala jsem si, že když už mám téma z krku, zbytek bude pohodička. Ach, jak jsem se krutě mýlila.
Dokopat se k práci na seminární práci (tohle spojení zní pěkně, že Smějící se ) bylo něco strašného. Já jsem totiž ten typ člověka, co vše dělá na poslední chvíli. Na písemky se učím den před písemkou a to nejlépe kolem jedenácté večerní, domácí úkoly dělám taktéž v tento čas nebo až ve škole a se seminárkou jsem ne tom nebyla jinak. Do psaní první kapitoly jsem se pustila až v době, kdy mě v nočních můrách strašil deadline stanovený mou vedoucí. Musím říct, že když už mi opravdu u něčeho hoří termín, tak jsem pilný a svědomitý pracant a dokážu téměř zázraky. První kapitolu jsem ze sebe vychrlila ani nevím jak.
I když mi přišlo, že jsem ji napsala docela obstojně a moje kapitola je napsaná celkem… vkusně, i přesto jsem před první konzultací byla pekelně nervózní. Nervovala jsem se zbytečně, paní učitelka není žádný ďábel a nerozcupovala mě. Myslím, že kapitola prošla se ctí.
Momentálně na mě přišla menší krize. Jednodušší části seminárky jsou hotové a teď mě čeká jen to nejhorší, nejstrašnější a nejnáročnější. Mám velice pozitivní myšlení Smějící se
Aby tento článek nebyl jen mým fňukáním, v závěru uvedu pár trefných a úžasných rad, které by mohly se seminární prací pomoct.
Za prvé, vyberte se téma, které vás zajímá anebo se v něm alespoň vyznáte. Rozhodně se neřiďte ideologií mého třídního, který radí, abyste si vybrali i téma, co vás nebaví a je těžké, ale obohatí vás něčím novým. V maturitním ročníku máte všeho až nad hlavu a nepotřebujete další přítěž. Když můžete, život si ulehčete.
Za druhé, najděte si dobrého vedoucího práce. Nemyslím pouze učitele, který je hodný a milý. To je samozřejmě také důležité, avšak soustřeďte se spíše na to, aby se daná osoba o vaši seminárku zajímala a trošku vám s ní pomáhala. Několik mých spolužaček má seminárku u učitelky, která je sice naprosto super jako člověk, ale jako vedoucí stojí za houby.
Za třetí, nebuďte lenoši jako já a fakt si psaní nenechávejte na poslední chvíli. Ten stres za to pak nestojí.
Říká se do třetice všeho dobrého, tak to tady utnu. Stejně mě momentálně nic víc nenapadá Smějící se Další články se budou týkat především maturitního plesu. To je taky kapitola sama pro sebe.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama