Elita (Kiera Cass)

18. listopadu 2016 v 23:19 | Mira
O čem příběh je?
I přes všechny těžkosti a neustálou nejistotu se America probojovala do Elity. Ačkoliv se počet jejích soupeřek snížil na pět, náročnost soutěže nijak neklesla. Naopak. Právě nyní musejí dívky z Elity prokázat, zda mají ty správné předpoklady pro princeznu. Na bedra jim budou kladeny těžké úkoly a nepříjemné povinnosti. Všechny jsou pod neustálým drobnohledem veřejnosti a především Maxonova otce.


Recenze:
Příběh pokračuje tam, kde skončil. Američino srdce je rozpolcené mezi nově objevenými city k illejskému princi a starou láskou k Aspenovi. Sice to zní ohromně dramaticky a romanticky, ale je to jeden z prvků knihy, který mi hrozně vadil. Nerada začínám recenze negativně, ale když už se tak stalo…
America je v této knize nestálá, přelétavá a rozporuplná. Její nestálost ve vztazích je docela nečestná. Když tráví čas s Maxonem, miluje Maxona. Sotva se dostane do kontaktu s Aspenem, miluje zase Aspena. Vůči nim to není fér a u dívky, jejíž charakter autorka vystavěla mimo jiné právě na čestnosti, to nevypadá nejlépe. Pravděpodobně bych to tolik nehrotila, kdyby kniha nebyla napsaná ich formou. Kvůli tomu jsem měla všechny citové záležitosti z první ruky a věřte mi, nebylo to nic příjemného.
Snad ještě víc mi však vadily její neustálé změny názorů. Respektive to, že si za svými názory a rozhodnutími nestála. Autorka v jedné chvíli dělá z Americy silnou a odhodlanou hrdinku, která se nebojí ani v živém vysílání pronést řeč, kvůli níž bude mít sice později ohromný malér, ale pro illejský lid je ochotná riskovat, aby pak o stránku dál America fňukala nad svou hloupostí a donekonečna se litovala. Kiera Cass jednoduše chtěla stvořit odhodlanou hrdinku typu Katniss nebo Tris, jenže tahle holka (America, ne autorka) na to zkrátka nemá.
S tímto malým revolucionářstvím se pojí i rebelové, kteří se v Elitě objevují v hojnější míře než v Selekci. Jistě příběhu měli dodat nějakou šťávu, aby si i milovnice napětí a akce přišly na své, jenže ve finále všechny pasáže s rebely byly jako přes kopírák: přišli, všichni utekli do krytu, rebelové odešli. Prima, a co z toho já jako čtenář mám? Zrovna tento aspekt knihy mohl krásně zazářit, kdyby se mu jen dostalo pořádného rozpracování. Autorka měla jít více do hloubky a dát rebelům hlavu a patu.
Dostalo se i na zahraniční vztahy. Poznáváme svět, jupí! Dobře, budu mírnit svou ironickou a silně sarkastickou náturu. Takže, nejenže Americe, byť není nijak výjimečná, podléhají lidé v jejím okolí. Ona si dokáže podmanit každého i v mezinárodním měřítku. I tohle mi přišlo nereálné.
Když už jsem tak naťukla postavy, budu v tom pokračovat. Sice se počet dívek snížil na šest, ale ani tak se zbylé dámy nedočkaly možnosti předvést se. O maličko víc prostoru dostaly jedině Marlee a Kriss, ale ani tak Elita nové poznatky nepřinesla.
Maxon je jako tradičně zlatíčko, avšak tentokrát projevil i svou temnou stranu. Nehledejme v něm žádného Dartha Vadera, za vším stojí krize ve vztahu s Americou. Upřímně, nemá to s ní lehké. Ovšem docela mě překvapil jeho naprosto nefungující a otřesný vztah s otcem. Král je pěkný mizera, o tom žádná. Avšak to, co dělal Maxonovi, bylo taky takové hrozně násilné. Jako by autorka čtenáře přímo nutila k tomu, aby prince litovali.
Aspen mi tentokrát kupodivu tolik nevadil.

Oproti prvnímu dílu vidím z hlediska příběhu drobné zlepšení. Nebudu spoilerovat, ale jedna událost mě vážně dostala. Děj sem tam přinesl nějaké drobné překvapení a koneckonců došlo k zašmodrchání vztahů mezi princem a účastnicemi Selekce. America už není středobodem Maxonova vesmíru a to je jedině dobře, protože to přináší porci napětí. Kohopak si Maxon vybere za ženu? Tahle otázka by se mi jistě honila hlavou, kdyby Kiera Cass nebyla takové trdlo a zvolila lepší názvy svých knih. Vždyť každému musí být jasné, jak příběh skončí. To dost snižuje cenu veškerých dramatických zvratů.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama