Magie mrtvých (Ilona Andrews)

30. listopadu 2016 v 20:59 | Mira
Nespletla jsem si den, vím, že je středa a měla by vyjít kapitola. Jenže mám spoustu knih, na které jsem měla recenze napsat už dávno a kapitol je málo. Takže tím zabiju dvě mouchy jednou ranou.
Ještě jsem chtěla oznámit, že nevím, jestli v pátek recenze vyjde. Mám maturitní ples, takže tento týden je opravdu náročný a nemám zrovna času na rozdávání. Budu ráda, pokud v neděli vůbec napíšu Wrap Up. No, pokud by recenze na První nevyšla v pátek, zveřejním ji buď v neděli nebo ve středu.
Díky za pozornost, teď se můžete nerušeně pustit do recenze.O čem příběh je?
Kate Daniels je žoldačka. Kvůli penězům naporcuje každičkou stvůru, po jejíž smrti klient zatouží. Žije si celkem spokojeně, ačkoliv by mohlo být i lépe. Dokud tragicky nezemře její opatrovník Greg, který je shodou náhod vysoce postavený člen Řádu rytířů milosrdné pomoci - spolku, který se taktéž specializuje na eliminaci příšer všeho druhu. Jeho smrt je obestřená tajemstvím. A co víc, dochází i k početným úmrtím upírů a kožoměnců. Téměř to vypadá, jako by se někdo snažil vyvolat válku.

Recenze:
Urban fantasy mě lákala už delší dobu. Váhala jsem mezi Kate Daniels, Mercy Thompson a Anitou Blake. A když si nevím rady, internet mi většinou dobře poradí. Nejpozitivnější ohlasy jsem našla u Kate Daniels, a proto jsem z trojice dam vybrala právě ji. Teď si říkám, proč jsem po ní sakra nesáhla už dřív. O tolik jsem přicházela!

Příběh se odehrává Atlantě, kde o nadvládu bojují technologie a magie. Pokud městu vládne jedno, druhé je utlumeno. Takže si při magické vlně zkrátka neobjednáte pizzu, protože telefon bude totálně kaput. A naopak při "nadvládě" technologií nemůžete provádět čáry máry. Mně se tohle spojení magie a moderní technologie vážně líbí. Moderní svět nabízí mnoho možností, jak nadpřirozený příběh vylepšit a řádně okořenit. Toho klasická fantasy z prostředí napodobujícího středověk zkrátka není schopná. Manželské duo vystupující pod pseudonymem Ilona Andrews si zároveň pohrálo se starými dobrými nadpřirozeným potvorami a přetvořilo si je ke svému obrazu. Upír v jejich podání není upír jak ho známe z ostatních knih. Vlkodlak také není vyveden stereotypně. V knize vystupují i méně známe příšery, které se v jiných příbězích vyskytují raritně. Ani na magii není pohlíženo tradičně.
Zkrátka, autoři ode mě dostávají plno bodů za originalitu.

Příběh má opravdu spád a pohltil mě od první stránky. Magie mrtvých je dost krvavá a velmi naturalistická. Krev stříká do všech směrů, střeva se kroutí na chodníku a useknuté údy létají vzduchem. Jo, takhle nějak celá kniha probíhá. K tomu si připočtěte všemožné sexuální narážky a vulgarismy. Vyjde vám z toho čtivo nepříliš vhodné pro mladší čtenáře, avšak zajímavé pro ty starší. Zápletka je detektivního rázu a můžu říct, že mě Kateino pátrání v mnohém překvapilo. A hrozně bavilo. Já vím, pořád to opakuju, ale je to tak. Vlastně si dokážu představit, že by mě bavil každý příběh, v němž by Kate Daniels měla hlavní roli. Tahle ženská je děsný poděs. Prostořeká, drsná jako šmirgl papír a vždy připravená dát komukoli po hubě. Její hlášky jsou naprosto dokonalé, především když se dostane do blízkosti další důležité postavy, a to Currana alias Pána šelem. Jedině Kate může na alfu všech kožoměnců, který se jen tak mimochodem může změnit v ohromného lva a zabít milou žoldačku během pár vteřin, vytasit větu "Na čičiči.". Tahle hašteřivá dvojka je horší než zbraň hromadného ničení.

Na další díly mě nenavnadilo pouze zajímavé prostředí, vtipné postavy a temnější ladění příběhu. Kolem Kate se vznáší několik otazníků. Tajemný je například její původ. Sice mám jisté tušení, odkud vítr vane, avšak chci si ho potvrdit a zjistit detaily. A navíc si rozhodně musím přečíst, jak se Kate s Curranem dají dohromady, protože je celkem jasné, že ti dva skončí spolu.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama