Pomsta a rozbřesk (Renée Ahdieh)

11. listopadu 2016 v 23:20 | Mira
O čem příběh je?
Kalif Chálid Ibn al-Rašíd mezi svými poddanými není zrovna oblíbený. Vlastně se dá říct, že ho vlastní lid přímo nenávidí. Člověk, který si každou noc vezme za ženu mladou dívku a za úsvitu ji nechá z neznámých důvodů oběsit na hedvábném provazu, si zkrátka příliš popularity nezíská. Když takto jednoho úsvitu popraví dívku jménem Šíva, dožene tím její nejlepší přítelkyni k riskantnímu činu. Šeherezáda se dobrovolně stane kalifovou další manželkou, což samozřejmě každého překvapí. Šeherezáda má však lstivý plán. O svatební noci Chálidovi vypráví příběh. Než stihne dovyprávět, přijde úsvit a Šeherezáda si přeje další den života. Kalif uchvácený (nejen) jejím vypravěčským umem jí vyhoví, aniž by věděl, že Šeherezáda touží po pomstě. Jenže tato touha ustoupí něčemu mnohem silnějšímu. Lásce.


Recenze:
O módních trendech se nemusíme bavit pouze z hlediska textilního. V literární sféře jsou rozhodně "in" retellingy. Ty zkrátka frčí. Může se zdát hloupé psát příběh, který už byl jednou napsán, ovšem nenechte se zmást. Retellingy nabízejí široké pole působnosti zrovna tak, jako ostatní žánry.

Pomsta a rozbřesk je jedním z nejnovějších přírůstků rettelingové rodinky. Jde o převyprávění dobře známých pohádek Tisíce a jedné noci. Přestože zrovna v těchto pohádkách nejsem dvakrát zběhlá, nijak mi to prožitek z knihy nepokazilo. Můžu říct, že se jedná o povedený kousek a kvalitou se autorka vyrovnává retellingovým borcům jako jsou Marissa Meyer s Měsíčními kronikami nebo Sarah J. Maas se sérií Dvůr trnů a růží.

Renée Ahdieh si pro své čtenáře připravila exotický svět podobný Blízkému Východu. Chorásán se rozkládá mezi mořem písečných dun, voní po orientálních jídlech, koření a hýří pestrými barvami. Takovou atmosféru jen tak někde nenajdete. Pokud se vám zajídají YA knihy, které zavánějí buď klasickým "středověkým" fantasy s magií nebo naopak dystopickou vizí budoucnosti, pak je Pomsta a rozbřesk tím pravým ořechovým. Všemu jen dopomáhají arabské výrazy, které se tu a tam v textu vyskytnou. Nebojte, pokud si nebudete jistí významem toho či onoho slova, pomůže slovníček na konci knihy.

Příběh je opravdu napínavý a zajímavý, ačkoliv některé podstatné věci mi došly mnohem dříve než hlavní protagonistce. V takových případech jsem na sebe vždy pyšná a připadám si děsně inteligentně.
Šeherezáda naštěstí nevypráví své příběhy tisíc a jednu noc a je tak dostatek místa na jiné dějové linky. Kapitoly z pohledu Šeherezády jsou jednoduše fantastické. Tahle holka je totiž z úplně jiného těsta než většinou bývají hrdinky young adult. Může se pyšnit prořízlou pusou a nebojácností, kterou jsem jí leckdy záviděla. Její chování je vzhledem k situaci logické a rozumné. Není žádným city zmítaným třeštidlem. Bavily mě i její příběhy, klidně jich mohlo být víc.
Části z pohledu jejího manžela Chálida, i když jich v knize není mnoho, také mají něco do sebe. Oproti Šeherezádiným kapitolám působí úplně jinak, což je žádoucí efekt. Chálidovo myšlení je totiž chladnější a rezervovanější.
Jediné co mi vysloveně nesedlo, byly kapitoly o Tárikovi a Šeherezádinu otci. K Tárikovi nechovám téměř žádné sympatie a úplně se děsím toho, že v dalším dílu ho bude plno. Šeherezádin otec na mě také dojem neudělal.
Avšak naprosto mě nadchla romantická stránka knihy. Vztah Šeherezády a Chálida je poněkud složitější, ovšem o to krásnější. Žádná prudká, divoká a rozum sabotující milostná vzplanutí, s nimiž se tak často setkávám, nýbrž úplně jiná liga.

Hlavní postavy jsem chválila, ale mám k nim jednu drobnou připomínku. Měly by být starší. Šeherezádě je šestnáct, Chálidovi osmnáct. Jejich chování je mnohem vyspělejší. Spíš by jim seděl věk kolem… třeba dvaadvaceti. Jenže to by se zase nehodili do YA. Život je tak komplikovaný…
Vedlejší postavy jsou taktéž velice sympatické. Despina a Džalál jsou povedenou dvojkou a já doufám, že jim ve druhé knize bude věnováno více prostoru.

Hodnocení: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama