Selekce (Kiera Cass)

13. listopadu 2016 v 17:42 | Mira
O čem příběh je?

America Singerová je Pátá. V kastovním žebříčku sice není na úplném konci, přesto se její rodina nemá nejlépe. Vyhlídkou na lepší život je přihláška do Selekce, soutěže, kde třicet pět dívek ze všech provincií království Illeá může soutěžit o možnost stát se manželkou prince Maxona a illejskou princeznou. Jenže America o nějakého prince nestojí. Ona má svou lásku Aspena, s nímž plánuje budoucnost. Toho se drží, dokud se s ní Aspen nerozejde a nezlomí jí tak srdce. America přihlášku vyplní, odešle… a je vyvolena jako jedna z účastnic Selekce.V paláci ji čeká úplně nový svět. Najde si tam jak přátele, tak i nepřátele. Čekají ji jak světlé okamžiky, tak i trápení. A i když o přízeň prince Maxona zpočátku vůbec nestála, čas dokáže její postoj změnit. Jenže konkurence je veliká, na palác každou chvíli útočí rebelové a aby komplikací nebylo málo, do hry se znovu připlete Aspen. America bude muset projít těžkými zkouškami, které její city k illejskému princi buď posílí nebo definitivně zničí.


Recenze:
Selekci četli už snad úplně všichni… jenom já jsem samozřejmě zase pozadu. Až jednou umřu, chci mít na náhrobku vytesáno "Přečetla Selekci a bavilo ji to.", protože to je asi můj největší čtenářský úspěch. Takhle naivní a klišoidní kniha se jen tak nevidí. A navíc mě bavila, chápete to? Mě! Zapřísáhlou antiromantičku! Malinko se stydím… Každopádně, mám přečtené již všechny tři díly původní série, tak doufám, že se mi do této recenze nepřiplete něco z Elity či První.

Hned v začátku bych ráda řekla, že příběh má obrovský potenciál. Autorka se rozhodla svou dystopickou sérií nenásledovat cestičku vyšlapanou Hunger Games, ale vydat se úplně jiným směrem. Většina dystopií je totiž velice akčních a hlavní postava se musí poprat se světem. Selekce je naprosto odlišná. Romantika zde má hlavní slovo a místo o záchranu světa se hlavní hrdinka America musí bít o mužské srdce. Je to docela osvěžující změna oproti všem těm krvavým a nebezpečným posláním. Ačkoliv autorka dosáhla obrovského celosvětového úspěchu, nezdá se mi, že by dokázala využít všeho, co jí příběh nabídl, a už vůbec bych knihu nehodnotila jako nějak skvělou.

Kupodivu pro mě nejslabším prvkem knihy nebyl příběh. Ten, i když je neuvěřitelně prostý a o nějakých zvratech a dějových odbočkách nemůže být řeč, se mi četl dobře. Autorka sice píše jednoduše a její slovní zásoba neoplývá kdovíjakým bohatstvím, přesto si dokázala udržet mou plnou pozornost. Díky tomu, že využívá krátké kapitoly, což já osobně preferuju před kapitolami dlouhými, mi ubíhaly rychlostí světla.

Skutečným kamenem úrazu jsou postavy. Hlavní hrdinka mi sice nijak na nervy nešla, jenže když se na její charakter podíváte pořádně, zjistíte, že má v sobě příliš mnoho charakteristických rysů Mary Sue: je krásná, talentovaná, přátelská, milá, každému chce pomáhat, měla těžké dětství a život celkově a téměř všichni ji mají rádi. Charakter tak idealizovaný a nereálný, až se to zajídá.
Ostatní na tom nejsou o moc lépe. Například nechápu chování účastnic Selekce celkově. Ty holky soutěží o úžasného chlapa, s nímž by měly dokonalou budoucnost. Tak proč se k sobě chovají tak kamarádsky a nekonfliktně. Pokud jste někdy viděli nějakou reality show (klidně i obyčejnou Popelku nebo Prostřeno, ale nejlépe Vyvolené a další takové), jistě víte, že i člověk dobrých mravů a čistého srdce se pod vidinou peněz, slávy a úspěchu, zkazí. Nemusí tak činit pouze ze sobeckých důvodů, klidně může myslet na rodinu, ovšem k morálnímu úpadku dojde. Očekávala bych proto, že v Selekci se objeví mnohem více dravosti, pletichaření a konfliktů - dle mého by tak kniha byla i zajímavější. Jako jediná logicky chovající se mi přišla Celesta, kterou jsem sice ráda neměla a vlastně si myslím, že si ji nemůže oblíbit žádná čtenářka, avšak chovala se jako pravá soutěžící. To znamená, že podváděla, pletichařila a snažila se své soupeřky odrovnat.
Maxon je sice nekonečně sladký, ale také vůbec nepůsobí reálně. A Aspen… tak toho bych z knihy vyškrtla hned. Nesympatický kluk. Nejprve Americu opustí proto, aby mohla mít lepší život, protože kvůli jeho kastě by ji čekalo živoření, a pak, když America bojuje o životní šanci, ji znovu začne lákat zpět k sobě. Sobecké až hrůza.

Na závěr krátký komentář k obálce. Jsem jediná, komu ta dívka přijde zvláštní? Ne ošklivá nebo tak, ale zkrátka zvláštní. Jinak je obálka moc hezká.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama